Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakları, hititlerde, insan

Hititlerde İnsan Hakları

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hititlerde İnsan Hakları

Hititlerde İnsan Hakları

Hitit Uygarlığı'nı Yakındoğu'daki komşularından ayıran en önemli özelliği , insan haklarına duyulan saygıda belirgin olmaktadır Onur kırıcı cezalar , Assur kanunlarında görülen acımasız yargılar Hitit hukukuna yabancı idi Assurluların uyguladığı düşman vücutlarının parçalanması , ateşle yakılması , esirlerin kazıklara oturtulması ya da derilerinin yüzülmesi , kesilmiş insan kafalarından piramitlerin oluşturulması çeşidinden davranışlar Hitit Ülkesi'nde söz konusu olamazdı İşkencelerin yapılmış olduğunu gösteren tasvirlere Hitit sanatında rastlanmamaktadır

Kölelerin bile hakları güvence altında idi Köleler özgür kadınlarla evlenebiliyorlar ve bu yüzden kadınlar özgürlük haklarını kaybetmiyorlardı Ancak kölenin başlık parası ödemesi zorunlu bir koşuldu Böyle bir evlilik bozulduğunda varlıklar ve çocuklar özgür vatandaşlar için öngörülen ilkelere göre paylaşılıyordu Böylece varlık , kölelerin özgürlüğüne yol açıyordu

Hitit Kralları ve İnsan Hakları

Hititlerin en çarpıcı özelliklerinden biri , insan haklarına saygılı bir devlet kurmuş olmalarıdır Hitit kralı devletin ve ordunun olduğu gibi din ve yargı işlerinin de başı idi Yabancı devletlerle olan ilişkiler de onun buyruğu altında bulunuyordu Federal bir devlet olan memleketin en mühim bölgelerinin idaresini yürütmek işini çocuklara yaptırırdı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com