Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çalışır, makinası, sondaj

Sondaj Makinası Nasıl Çalışır

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sondaj Makinası Nasıl Çalışır

sondaj makinası nasıl çalışır

Sondajda kullanılan pompalar ve özellikleri

Sondajda dört ayrı grupta yer alan pompalar kullanılmaktadır Bunlar pistonlu pompalar, santrfüjpompalar,dalgıç pompalar vederin kuyu pompalarıdır EİE de bunlardan pistonlular kullanılmaktadır

Pistonlu pompalar : Tek pistonlu, iki pistonlu ve üç pistonlu olarak üretilirler EİE ‘de üç pistonlu (tripleks) pompalar kullanılmaktadır Yalnızca enjeksiyon pompaları iki pistonludur Pistonlu pompaların santrfüjlere nazaran verimleri az ancak basınçları yüksektir Bu nedenle sondajda tercih edilir Tripleks pompa dengeli çalışır, hafiftir,parçalara bölünebilir Enjeksiyon pompaları elektrik motorlu olup diğer pompalar dizel motorlu ve hava soğutmalıdır

Santrfüj pompalar : Basınç gereksinimi küçük debisi büyük yerlerde kullanılır EİE de yoktur

Dalgıç pompalar : Elektrikle çalışır Pompa ve motor suya batarak çalışır

Derin kuyu pompaları : Emme yüksekliğinin 6-7 m’den büyük olduğu yerlerde kullanılır Suyun basma özelliğinden yararlanarak çalışır

Sirkülasyon pompaları 50-70 Atm basınçta 135-250 lt/dk debide, enjeksiyon pompaları 80 Atm basınçta ve 65 lt/dk debide su basabilmektedir Tripleks pompaların syrok ayarı bir somun aracılığı ile ayarlanarak 35-45-50 kg/cm kare olarak basınç ayarlaması yapılabilir Ayarlama sonucu basınç arttıkça debi düşer

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com