Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
emperyalizmi, kültür

Kültür Emperyalizmi Nedir

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kültür Emperyalizmi Nedir

Kültür emperyalizmi nedir

Kültür emperyalizminin anlamı

Yabancı kültür unsurları tarafından bir ülkenin manevi değerlerinin yıpratılması,kendine özgü değerleri kaybettirilerek başka değerlerle kişiliksiz bir duruma getirilmesine ''kültür emperyalizmi'' denir

Kültür emperyalizminde milli değerler kötülenir, milli kahramanlara ait komik ve müstehcen hikayeler uydurulur; sanat, edebiyat, örf ve adetler küçük gösterilir Sosyal mirasın (manevi kültür) var olan bütün değerleri yıpratılır, dil bozulur, örf ve adetler alay konusu olur

Gümüzde emperyalizm (sömürgecilik), güçlü bir devletin ekonomik yardımda bulunma veya modernleştirme gibi gerekçelere dayanarak geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerin yer altı ve yer üstü zenginliklerini sömürme ve onları ekonomik ve siyasal açıdan kendisine bağımlı hale getirme siyaseti olarak görülmektedir

Kültürel emperyalizmi, emperyalizmin bir tür tamamlayıcı öğesidir Bundan dolayıdır ki, az gelişmiş toplumlar, güçlü devletlerin hem teknolojisini hem de değer yargılarını benimsemek zorunda kalırlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com