Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
değişir, değiştirmesi, hal, maddelerin, sırasında, özellikleri

Maddelerin Hal Değiştirmesi Sırasında Hangi Özellikleri Değişir

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Maddelerin Hal Değiştirmesi Sırasında Hangi Özellikleri Değişir

Maddelerin hal değiştirmesi sırasında hangi özellikleri değişir

Bir Maddenin katı, Sıvı ve Gaz halleri arasında geçişler yapmasına hal değiştirme denir

Erime: Bir maddenin katı halden sıvı hale geçmesine erime, erimenin meydana geldiği sıcaklığa erime Sıcaklığı denir

Donma: Bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesine donma, donmanın meydana geldiği sıcaklığa donma sıcaklığı denir

Kaynama: Bir maddenin sıvı halden gaz hale geçmesine kaynama, kaynamanın meydana geldiği sıcaklığa kaynama sıcaklığı denir Kaynama ile buharlaşma aynı şey değildir Buharlaşma her Sıcaklıkta olurken kaynama belirli bir sıcaklıkta olur Kaynama buharlaşmanın en yoğun olduğu andır

Yoğunlaşma: Bir maddenin gaz halden sıvı hale geçmesine yoğunlaşma, yoğunlaşmanın meydana geldiği sıcaklığa yoğunlaşma sıcaklığı denir

Süblimleşme: bir katının sıvı hale geçmeden gaz hale geçmesine süblimleşme denir Naftalin ve tuvaletlerde kullanılan katı koku gidericiler buna örnektir

Katı, ısı alarak sıvı hale geçer Bu olaya erime denir

Katı, ısı alarak gaz hale geçer Bu olaya süblimleşme denir

Sıvı, ısı alarak gaz hale geçer Bu olaya kaynama , buharlaşma denir

Gaz, ısı alarak plazma hale geçer Bu olaya iyonizasyon denir

Plazma, ısı vererek gaz hale geçer Bu olaya deiyonizasyon denir

Gaz, ısı vererek sıvı hale geçer Bu olaya yoğunlaşma denir

Gaz, ısı vererek katı hale geçer Bu olaya kırağılaşma denir

Sıvı, ısı vererek katı hale geçer Bu olaya donma denir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com