Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
faydaları, faydası, fotosentezin, nelerdir

Fotosentezin Faydaları, Fotosentezin Faydası, Fotosentezin Faydaları Nelerdir

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fotosentezin Faydaları, Fotosentezin Faydası, Fotosentezin Faydaları Nelerdir

Fotosentezin Faydaları, Fotosentezin Faydası, Fotosentezin faydaları nelerdir

Fotosentezin Faydaları

Hayat dünya üzerinde belki de fotosentez ile başladı Bu, güneş ışığından enerji sağlama yeteneği derin sonuçlar doğurdu ve atmosferi değiştirerek, Dünya’nın koruyucu bir tabaka ile öldürücü radyasyondan korunmasını sağladı Fotosentez olmasaydı, atmosferde çok az oksijen olurdu Dolayısıyla bitki ve hayvan da bu ortamda olamazdı Dolayısıyla fotosentezin yarattığı oksijen, yaşamın gelişmesi için uygun ortamı yarattı

Fotosentezden önce yaşam tek hücreli bakterilerden oluşuyordu Bunların enerji kaynakları kükürt, demir ve metandı Derken 35 milyar yıl kadar önce bir bakteri gurubu herhalde kükürt v edemir yemekten bıkmış olacak ki, yakıt ihtiyaçları için gerekli olan karbonhidratı sağlamak için, güneş ışığından enerji alma yeteneğini geliştirdi ve ortaya fotosentezin ilk tipi çıktı

Sonra yeni bir fotosentez tipi evrimleşti Bu yeni tip, ana girdi olarak sudan yararlanıyor ve oksijen üretiyordu Ancak bu dönemdeki oksijen zehirleyiciydi Atmosferde oksijen birikiminden olumsuz etkilenmemek için bazı bakteriler özel bir mekanizma geliştirdi Ve, bakteriler oksijeni enerji kaynağı olarak kullanmaya başladı

Bu, çok önemli bir gelişme oldu Çünkü Dünya üzerindeki yaşam, doping almış gibi çok hücreli yaşam şekillerine dönüştü Bugün doğrudan veya dolaylı olarak fotosentez, Dünya’daki yaşamın kullandığı enerjinin tümünü üretir Yakıt olarak kullanılan maddeleri yakmak için etkili bir araçtır, ayrıca, fotosentez tarafından üretilen oksijen, yaşamı koruyucu bir rol daha üstlenir Dünya güneşten gelen morötesi radyasyonun bombardımanı altındadır Oksijenli atmosferimizin yan ürün olarak ürettiği ve atmosferin 20-60 km arasında olan ozon tabakası zararlı radyasyonun çoğunu süzer Bu koruyucu şemsiye sayesinde yaşam, denizlerin koruyucu ortamının dışına çıkarak karalarda gelişme şansını yakalayabilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com