Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çoğalan, hayvanlar, yada, üreyen, yumurtlayarak

Yumurtlayarak Çoğalan Yada Üreyen Hayvanlar:

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yumurtlayarak Çoğalan Yada Üreyen Hayvanlar:

Yumurtlayarak çoğalan yada üreyen hayvanlar:

Sürüngenler: Yumurtlayarak çoğalan büyük bir sınıftır Değişken vücut sıcaklıkları vardır Tümü akciğer solunumu yaparlar

Örnek:Kaplumbağ, yılan, timsah, kertenkele, kurbağ vd

Kuşlar: Sabit vücut sıcaklıkları vardır Vücutlarının tamamı tüylerle kaplı olan tek sınıftır Ön üyeleri kanatlara dönüşmüştür Kemikleri uçmada kolaylık sağlamak amacıyla hafiftir Yumurtlayarak çoğalırlar

Örnek:kartal, şahin, güvercin, deve kuşu, atmaca, leylek, martı, karga, ağaçkakan, vd

Balıklar: Neredeyse sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, soğuk kanlı, yürekleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlardır Tüm balık türleri için geçerli değildir tabiyki Çünkü; köpek balığı, balina, yunus gibi balık türleri doğurarak çoğan balık türleridir İki yaşayışlılarda olduğu gibi çok miktarda yumurta yapılır Yumurtadan çıkıp, sağ kalarak ergin hale gelenler ise oldukça azdır

Örnek:kefal, alabalık, çinekop, sazan balığı, hamsi, vd

Balıklarda da bazı aykırı türler vardır Örneğin; kedi balıklarında yumurtalar dişi balığın içinde olgunlaşır Engerek yılanı gibi onlar da doğum yapıyormuş sanılabilir yumurtlayarak çoğalan hayvanlar Omurgasızlar genellikle yumurtlayarak çoğalırlar Yumurtadan çıkan yavrular çoğu zaman yetişkinlere benzemezler ve ancak bir kaç aşamadan geçtikten sonra yetişkinlerine benzerler Fakat bunun aksi, yani yumurtadan direkt olarak yetişkinlerine benzeyerek çıkan türler de vardır

Kısaca tüm yumurtlayarak çoğalan hayvanlar:

Kaplumbağ, yılan, timsah, kertenkele, kurbağ, kartal, şahin, güvercin, deve kuşu, atmaca, leylek, martı, karga, ağaçkakan, kefal, alabalık, çinekop, sazan balığı, hamsi, vd

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com