Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, elektromanyetik, hakkında, kuvvet

Elektromanyetik Kuvvet Hakkında Bilgi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Elektromanyetik Kuvvet Hakkında Bilgi

Elektromanyetik Kuvvet hakkında bilgi

Cisimler arasında sahip oldukları elektrik yükleri nedeniyle bir kuvvet oluşur Bu kuvvete elektromanyetik kuvvet denir Eğer bu cisimler aynı tür yükle yüklenmişler ise aralarındaki bu kuvvet itme kuvveti şeklinde olur Farklı türden yüklü cisimler arasında ise çekme kuvveti olarak kendini gösterir Elektromanyetik kuvvet Coulomb kanunu ile verilen bir bağıntı yardımı ile hesaplanır Birbirinden d uzaklığı kadar ayrı olan q1 ve q2 yüklü cisimler arasında oluşan kuvvetin büyüklüğü aşağıdaki formül ile hesaplanabilir

Burada,

F : Coulomb kuvveti

d : Yüklü cisimlerin kütle merkezleri arasındaki uzaklık

k : Ortamın cinsine ve kullanılan birim sistemine bağlı olarak değişen Coulomb sabiti

Aynı türde yüklü cisimler arasında oluşan kuvvet aşağıdaki şekilde gösterilebili

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com