Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
austerlitz, muharebesi, napolyonun

Napolyonun Austerlitz Muharebesi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Austerlitz Muharebesi Çekce: Bitva u Slavkova ya da Üç İmparatorun Savaşı, Napoleon Bonaparte'ın kesin zaferi ile sonuçlanmış ve Napolyon Savaşlarının ilk muharabesidir Savaş Çek Cumhuriyeti'nin Moravya eyaletindeki Austerlitz kasabasında olmuştur Bu savaş taktiği halen modern savaşın en iyi taktiği olarak kabul edilir

Savaştan önce

Fransız İhtilalinden sonra Fransa büyük bir ordu ile Avusturya'nın üstüne yürüdü Böylece Napolyon Savaşlarının İlk Koalisyon Savaşının başlangıcı olarak kabul edilir Amiens Antlaşmasından sonra Fransızlar intikam ateşi ile yanıyorlardı Bonapart'a göre Avusturyalılar askerlik vasfından yoksun insanlardı

Savaş

Fransızların saldırıya geçtiği haberini alan Avusturya İmparatoru II Franz hemen harekete geçti ve müttefiği olan Ruslara mesaj yollayıp yardım talep etti Ruslar yardıma geleceklerini söyleyip harekete geçtiler Avusturyalılar müttefiklerini beklemeye koyuldu Ancak Fransızlarla karşılştılar ve bozguna uğrayıp geri çekildiler Sonra Fransızlar beklemeye koyuldular Avusturyalılar Ruslarla birleşip 85000 kişilik büyük ordu ile Fransızlara karşı harekete geçtiler Ruslar ve Avusturyalılar barutlu silahların çıkmasıyla atlıları terketiler Ancak Fransız ordusunda ise atlılar mevcut idi Avusturya ile Rusların üzerine geldiklerini haber alan Fransızlar hemen düzenini aldı ve 75000 kişilik ordusu vardı Bunların 25000 süvari idi Bunları ormana yerleştiren Napolyon Avusturyalıları ve Rusları beklemeye koyuldu Sonunda karşılaşma gerçekleşti ve hemen taaruza geçen Avusturyalı ve Ruslar Fransız savunmasını zorluyordular Ancak ormanda bekleyen Fransız süvarilerden haberleri yoktu Fransız savunması çözülmeye başlayınca Fransız süvarileri Avusturyalı ve Rus ordusuna karşı ani saldırya geçerek onlara ağır kayıplar verdirttiler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com