Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mitokondri, modeli

Mitokondri Modeli

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mitokondri Modeli

Mitokondri Modeli

Mitokondri,
Mitokondri Modeli hakkında bilgi,
Mitokondri şekli,
Mitokondrinin Modeli

Mitokondri 2-3 mikron uzunluğunda 0,5 mikron çapında elektron mikroskobuyla kolayca görülebilen elips biçiminde parçalardır Sosis veya çomak biçimindedir Mitokondrinin yapısında 2 zar bulunur Hücrenin enerji meydana getirici üniteleridir Hücre solunumunun sitrik asit devri (Krebs döngüsü) burada gerçekleşir Organik moleküllerden kimyasal bağların kopmasıyla açığa çıkan enerji burada ATP şekline çevrilir

Mitokondri Bakteri, yeşil alg ve memeli alyuvarları dışında oksijenli solunum yapan tüm hücrelerde bulunur 0,2-5 mikron arasında değişen oval ya da çubuk şeklinde organeldir Mitokondri çift katlı zar yapısındadır Bu zarlardan dıştaki, düz ve esnektir İçteki zar ise yüzeyi genişletmek için krista adı verilen birçok kıvrımlardan meydana gelmiştir Kıvrımların arası matriks adı verilen sıvı madde ile doludur Matriks içinde; DNA, RNA ve ribozom ( bakteri ribozomlarına benzeyen ribozomları) bulunur Matriks mitokondri içine giren maddeleri parçalayacak enzimleri taşır Bu enzimler sayesinde oksijenli solunumla enerji üretilir

Mitokondrilerin kendilerine özgü, sınırlı bilgi taşıyan DNA'sı vardır Bu yüzden kendilerini eşleyebilirler Çoğalmaları hücrenin kontrolünde gerçekleşir Mitokondriler hücrenin enerji santralleridir Enerji ihtiyacı fazla olan kas ve karaciğer gibi hücrelerde mitokondri sayısı diğer hücrelere göre daha çoktur

Mitokondrinin üç boyutlu yapısı

Mitokondri DNA' sının kimyasal ve fiziksel etkilerle bozulması, oksijenli solunumda ATP sentezinin azalmasına neden olmaktadır Buna bağlı olarak hücrede yaşlanma ve ölüm görülmektedir Örneğin; insan lenfositlerinde mitokondrilerin işlevleri, ilerleyen yaş ile azalmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com