Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
noumenon, numen

Numen (Noumenon) Nedir

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Numen (Noumenon) Nedir

Numen (Noumenon) Nedir

Numen (Noumenon) veya Ding an sich, yani “kendinde olan şey“, Kant felsefesinde fenomenin ötesindeki bilinemez ve tanımlanamaz “gerçeklik”, “gerçek bilgi” manasındadır Bilginin imkânı ya da imkânsızlığına yönelik düşünceler çerçevesinde, özne’nin ilişki kurduğu nesnenin görüntüsünün ardındaki gerçek özünü tanımlama çabası olan numen, somutun ifade bulduğu “fenomen”‘in karşıtı olup, varoluşsal özü ifade eder Herhangi bir varlığın algımızdan bağımsız, kendi içinde oluşur

Etimolojik olarak Yunanca “nous“dan (akıl) gelmektedir Çoğulu Noumena`dır Her ne kadar bazı yazarlar “noumena”yı kullanmayı daha uygun görmüş olsalarda sadece tekil veya çoğul hâlinin kullanımı bile sorun yaratmaktadır Zira “numen”, algıladığımız fenomenin ötesindeki bilinemez gerçeklik olduğu için, gerçekte “tekil” veya “çoğul” olma hâli yani ferdiyet de bir numendir Kant felsefesinde numenin karşıtı fenomendir; çünkü fenomen algılarımızla oluşturduğumuz dünya, algılarımızla kavradığımız “gerçeklik” ve “bilgi”dir

Alman düşünürü Kant’a göre öz, kendinde şey ve phenomenon karşıtı olarak numendir Asla bilinemez Bizler sadece nesnelerin görünüşlerini bilebiliriz, kendinde ne olduklarını bilemeyiz

Kant bu konudaki düşüncelerini ve görüşlerini “Saf Aklın Eleştirisi” isimli eserinde belirtmiştir

Alıntıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com