Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Sanat Tarihi / Arkeoloji

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başkanlığından, chp, çıktı, eyüp, ilçe, inönü, ismet, portresi

İsmet İnönü Portresi Chp Eyüp İlçe Başkanlığı'ndan Çıktı!

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İsmet İnönü Portresi Chp Eyüp İlçe Başkanlığı'ndan Çıktı!

İsmet İnönü portresi CHP Eyüp İlçe Başkanlığı'ndan çıktı!

İbrahim Çallı'nın yaptığı tablonun değerinin 6 milyon lira olduğu öğrenildi

İstanbul Resim Heykel Müzesi'ne ait olan ünlü ressam İbrahim Çallı'nın 70 yıldır aranan İsmet İnönü portesininCHPEyüp İlçe Binası'nda olduğu belirlendi

Radikal gazetesinin haberine göre; 1940'lı yıllarda müzeden sergi için alınan ancak daha sonra geri dönmeyen ‘İnönü Portresi', CHP Eyüp İlçe Başkanı Levent Karakoç'un makam odasında asılı

Karakoç, “Ben 45 yaşındayım Kendimi bildim bileli de CHP'liyim Bu resim de çok uzun yıllardır burada asılı Nereden geldiği konusunda hiçbir bilgim yok” dedi

6 milyon liralık tablo için özel bir önlem almadıklarını belirten Karakoç, “Kapılarımız gayet sağlam, güvenlik kameralarımız çalışıyor Ama resim ile ilgili özel bir önlemimiz yok” diye konuştu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof Dr Yalçın Karayağız, şunları söyledi: “Bayramdan sonra CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile temasa geçip eserimizi geri isteyeceğim Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu tür konulara hassasiyetini biliyorum Bizi kırmayacağına, zorluk çıkarmayacağına inanıyorum

Yerinde olmayan 500'e yakın tablo olduğunu ifade eden Karayağız, “Bunların bir kısmının yerini biliyoruz, bir kısmının da nerede olduğu belli değil Ama yeni yerimize taşındıktan sonra bir ekip kurup eserlerimizi bulacağız Dedektif gibi çalışacak olan bu ekibimiz müze müze, koleksiyon koleksiyon gezecek” dedi

İBRAHİM ÇALLI KİMDİR?

1882'de doğan İbrahim Çallı, Türk resminin yapı taşlarından biri 1960 yılında hayatını kaybeden Çallı'nın yüzlerce eseri bugün birçok müzenin koleksiyonunda yer alıyor Çallı'nın en bilinen eserleri arasında Cami Avlusu, Mevleviler, Dikiş Diken Kadın, Hatay, İstiklal Savaşı'nda Zeybekler, Türk Topçularının Mevzie Girişi, Nü, Balıkçı Kayığı, Çayır ve Keçiler, Manolyalar, Atatürk, İsmet İnönü ve Yahya Kemal Beyatlı portreleri bulunuyor

Çallı, İnönü portresini 1939'da yapmış Resmin 1940'lı yıllarda bir sergi için müzeden alındığı tahmin ediliyor Eser, bu tarihten sonra bir daha müzeye dönmemiş Nasıl geldiği belli olmasa da bugün CHP Eyüp İlçe Başkanı'nın makam odasını süsleyen İnönü poretesi, ilgiye muhtaç gözüküyor Tablonun bazı yerlerinde ufak da olsa hasarlar oluşmuş Bazı noktalarda çatlaklar mevcut

Kaynak: SAMANYOLU HABER

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com