Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çömlekçiliğin, tarihi

Çömlekçiliğin Tarihi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çömlekçiliğin Tarihi

Çömlekçiliğin tarihi, Çömlekçiliğin tarihçesi, Çömlekçilik tarihi, Geçmişte Çömlekçilik,

Yapılan kazılardan MÖ 5000-4000 yıllarına kadar dayanmakta olduğu anlaşılmıştır Her medeniyette çömlekcilik sanatı kendine has hususiyet ve özellikleriyle kendini belli etmiştir Mısır’da kurulan medeniyetlerde MÖ 5000 yıllarında, İran’da ve Filistin’de kurulan medeniyetlerde MÖ 4000 yıllarına kadar çömlekçilik sanatının olduğu bilinmektedir Anadolu medeniyetlerinde çömlekçilik tekniği MÖ 6000 yılına kadar giderek bir üstünlük göstermektedir

MÖ 2600-2300 devrelerine ait zaman içinde çömlekçi çarkı kullanılmaya başlanmış, kırmızı astarlı ve cilalı seramikle kara renkli kablar ve kırmızı üzerine kahve rengi veya ak üzerine kırmızı renkte geometrik süsleme gösteren boyalı seramikler görülmüştür

MÖ 2300-1900 zamanında kullanılmış çömleklerin az önce izah edilen özelliklerin yanında kırmızı veya kırmızımsı bir astarla kaplandıktan sonra koyu renkte çizgili desenlerle süslenmiş olduğu, bazılarında da tek renkli ve cilalı özelliğinin yanında insan yüz tasvirlerinin bulunduğu görülmektedir

MÖ 1900-1600 devresi Hititler zamanına rastlamaktadır Geometrik desenler yanında stilize edilmiş hayvan figürlerine de rastlanmaktadır

Orta Asya ve Türklerde çömlekçilik MÖ 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır Göktürkler zamanındaki kaplar umumiyetle dar ağızlı testilerle geniş ağızlı çömleklerden ibarettir Karlukların yayıldığı bölgelerde insan ve hayvan tasvirleriyle Çu Vadisinde bulunanlarda hayvan figürlerine rastlanır Bu çeşit süsleme İslamiyetin yayılmasıyla yerini stilize edilmiş kuş ve geyik figürlerine bırakmıştır Karahanlılarda insan ve hayvan figürleri kaybolmuş, bunun yerine stilize edilmiş bitki motifleri kullanılmıştır İslamiyetin kabulünden sonra Türkler daha çok çini, porselen ve fayans üzerinde çalışmış ve bu alanlarda emsalsiz eserler meydana getirmişlerdir

Anadolu Selçukluları (MS 11-13 yüzyıllar) günlük işlerinde oldukça kaba yapılı ve Bizanslıların kullandığı kırmızı taban üzerine yeşil, sarı, kahverengi sırlı seramiğe benzer kaplar kullanmışlardır

Günümüzde çömlekçiliğin eski önemi kalmamıştır Anadolu’da bazı yörelerde hala çeşitli tipleri kullanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com