Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ankarada, dil, encümeni, üyeleri

Ankara'da Dil Encümeni Üyeleri

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ankara'da Dil Encümeni Üyeleri

ANKARA'DA DİL ENCÜMENİ ÜYELERİ

"Lisanımızda Lâtin harflerinin suret ve imkânı tatbikini düşünmek üzere" Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın emri ile kurulan Dil Heyeti bugün ilk toplantısını Maarif Vekâleti binasının Müfettişlik odasında yaptı (Ankara : 266 1928)

(Hakimiyeti Milliye: 2761928, s1)

HARF İNKILÂBINI İLAN EDEN NUTKU

"Arkadaşlar,

Bizim ahenktar, zengin lisanımız yeni Türk harflerile kendini gösterecektir Asırlardanberi kafalarımızı demir çerçeve içinde bulunduran, anlaşılmayan ve anlamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak, bu lüzumu anlamak mecburiyetindeyiz

Bundan sonra bizim için faaliyet, hareket ve yürümek lâzımdır Çok işler yapılmıştır Ama bugün yapmağa mecbur olduğumuz son değil, lâkin çok lüzumlu, bir iş daha vardır: Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmelidir Yeni Türk harflerini her vatandaşa, kadına, erkeğe, hamala, sandalcıya öğretiniz Bunu vatanperverlik ve milliyetperverlik vazifesi biliniz Bu vazifeyi yaparken düşününüz ki, bir milletin, bir heyeti içtimaiyenin yüzde onu, yirmisi okuma yaza bilir, yüzde sekseni, doksanı bilmezse bu, ayıptır Bundan insan olanlar utanmak lâzımdır

Bu millet utanmak için yaratılmış bir millet değildir; iftihar etmek için yaratılmış, tarihini iftiharla doldurmuş bir millettir" (İstanbul : 981928)

(Cumhuriyet : 1181928, s1,3)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com