Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adları, bilgi, hakkında, kısa, sayı

Sayı Ön Adları Hakkında Kısa Bilgi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sayı Ön Adları Hakkında Kısa Bilgi

SAYI ÖN ADLARI: Varlıkları sayı yoluyla belirten sıfatlara denir Dörde ayrılır:

1) Asıl Sayı Ön Adları: Tam sayılarla yapılan sıfatlardır Üç kişi, beş lira, yüz kalem

Dikkat: Her sayı kelimesi sıfat olmaz Sıfat olabilmesi için ismi nitelemesi gerekir

Örnek : Altıyı üçe böl (Her ikisi de isim) / Altı ekmeği üçe böl (Birincisi sıfat, ikincisi isim)

Dikkat: “Tek” ve “çift” kelimeleri de asıl sayı sıfatıdır Örnek: Tek kişi, çift oda

Sayılar bazen başka kelimelerle birlikte sıfat olabilir: Beş kilo ceviz

Dikkat: Asıl sayı sıfatlarının nitelediği isimler çoğul eki alırsa topluluk anlamı kazanır: Üç Aylar, Yedi Cüceler

2) Sıra Sayı Ön adlar: Varlıkların sırasını ve derecesini bildiren sıfatlardır Asıl sayı sıfatlarının sonuna –(ı)nci ekleri getirilerek yapılır Yedinci hafta, birinci yıl

Dikkat: “Sonuncu, ortanca, ilk, son” kelimeleri de sıra sayı sıfatı olarak kabul edilir:

Sonuncu adam, ortanca çocuk, ilk sıra

Dikkat Yarış birincisine bin altın verildi

İsim

3) Üleştirme Sayı Ön Adları: Varlıkların ne şekilde paylaşıldığını bildiren sıfatlardır Tam sayıların sonuna

–ar, -er ekleri getirilerek yapılır: Onar lira, beşer yıl

Dikkat: “Teker, çifter, yarımşar” kelimeleri de üleştirme sayı sıfatı olabilir: Çifter sıra, yarımşar pide

-ar, -er eklerini alan kelimeler bazen zarf olarak da kullanılabilir: İçeriye teker teker girin

4) Kesir Sayı Ön Adları: Bir bütünün eşit parçalarından belli bir bölümünü göstermeye yarayan sıfatlara denir: ¼ ekmek, %25 pay, yarım elma, çeyrek altın

Dikkat: Kesir bildiren kelimeler tamlanan durumunda kalırsa isim görevini üstlenir:

Kazancımın üçte ikisini buna harcadım

İsim

NOT: Bu sayı sıfatlarının dışında bir de “topluluk sayı sıfatı” dediğimiz bir sıfat daha vardır: Dördüz çocuk, ikiz bebek

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com