Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dili, kronolojik, kullanımı, türk, özgeçmiş

Türk Dili Ve Kullanımı Kronolojik Özgeçmiş

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türk Dili Ve Kullanımı Kronolojik Özgeçmiş

Türk Dili ve Kullanımı Kronolojik Özgeçmiş

En son çalışılan iş yeri, görev niteliği, süresi (ve tarihi), en başta olmak üzere, kişinin doğumundan özgeçmişi yazdığı andaki durumuna dek geçen sürenin zaman sırası izlenerek kaleme alındığı geleneksel özgeçmiş biçimi

Bu tür özgeçmiş, paragraflar halinde ve tekil birinci kişi anlatımıyla yazılabilir (“1964 yılında Erzurum’da doğdum” gibi) Düzyazı halinde yazılıyor olması, anlatımda öznelliği, övünmeyi veya aşırı derecede tevazu gösteren ifadeler kullanılmasını gerektirmez Birinci tekil şahıs kullanılarak (ben) yazılmasına rağmen, ciddi ve nesnel bir üslûp benimsenmelidir

Kronolojik özgeçmiş, maddeler halinde de yazılabilir

Kronolojik özgeçmiş, iş yaşamındaki gelişmelerin ve yükselmelerin, üstlenilen projelerin olumlu sonuçlarının, kişisel amaçların ne ölçüde gerçekleştirilebildiğinin sergilenmesi açısından son derece olumlu izlenimler bırakabilecek bir özgeçmiş yazım biçimidir

İş yaşamında büyük boşluklar, aralar olan kişilerin, çok sık iş değiştirenlerin, çok uzun yıllar hiç bir yükselme göstermeden aynı işi sürdürenlerin, yeni bir işe başvurmak için çok genç ya da çok yaşlı olanların diğer özgeçmiş biçimlerinden yararlanmaları daha doğru olabilir

Kronolojik Özgeçmiş Örneği (maddeler halinde)

Ad: Ayşe Çağlayan

Adres: Nüshetiye Caddesi No: 48/3 Beşiktaş/İSTANBUL

Telefon: 0 212 2327658

Doğum yeri: Erzurum

Doğum tarihi: 1571964

Medeni durum: Evli ve iki çocuklu

Eğitim:

1971-1976 Erzurum Atatürk İlkokulu

1976-1979 Erzurum Zübeyde Hanım Ortaokulu

1979-1982 Erzurum Zübeyde Hanım Lisesi

1982-1986 İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü

Nitelikler:

İyi derecede İngilizce

Orta derecede bilgisayar (Excel ve Word)

İş deneyimi:

1996-2000 Eczacıbaşı/Hijyenik Ürünler bölüm şefi

1990-1996 Seyda Güzellik/ Uzman

1986-1990 Lale Tekstil/Uzman yardımcısı

İlgi alanları: Çiçekler, yüzme

İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü üyesi

Referanslar:

Ahmet Aydoğan Harun Sarıduman

Eczacıbaşı Gençlik Caddesi

Hijyenik Ürünler Bölümü No: 23/12

Merter/İstanbul Anıttepe/Ankara

Tel 0 212 2462819

Tel 0 312 2326789

Kronolojik Özgeçmiş Örneği

(düz yazı biçiminde ve kronolojik)

1571964 tarihinde Erzurum’da doğdum Erzurum Atatürk İlkokulu’nda (1971-1976), Erzurum Zübeyde Hanım Ortaokulu’nda (1976-1979), Erzurum Zübeyde Hanım Lisesi’nde (1979-1982) okudum 1982 yılında kazandığım İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nü 1986 yılında üçüncülükle bitirdim

1996 yılından beri Eczacıbaşı’nda Hijyenik Ürünler bölüm şefi olarak çalışıyorum 1990-1996 yılları arasında Seyda Güzellik’te uzman olarak ve 1986-1990 yılları arasında da Lale Tekstil’de uzman yardımcısı olarak görev yaptım Görevlerim sırasında İngiltere, Hollanda ve Almanya’daki çeşitli fabrikalarda incelemelerde bulundum

Evliyim ve iki çocuk sahibiyim Çiçeklerle ilgilenmekten, yüzmekten hoşlanırım 1987 yılından beri İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’ne üyeyim İyi derecede İngilizce ve orta derecede bilgisayar (Excel ve Word) bilgisine sahibim

(imza)

Ayşe ÇAĞLAYAN

Adres: Nüshetiye Caddesi No: 48/3 Beşiktaş/İSTANBUL

Telefon: 0 212 2327658

Referanslar:

Ahmet Aydoğan Harun Sarıduman

Eczacıbaşı Gençlik Caddesi

Hijyenik Ürünler Bölümü No: 23/12

Merter/İstanbul Anıttepe/Ankara

Tel 0 212 2462819 Tel 0 312 2326789

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com