Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anadolu, liseleri, meslek, ticaret

Anadolu Ticaret Meslek Liseleri

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardırAlanında yabancı dil bilir nitelikli elemanları yetiştiren, öğrencileri hem mesleğe hem de yüksek öğrenime hazırlayan, bir yılı hazırlık sınıfı olmak üzere ilköğretim okulu üzerine dört yıl eğitim süreli meslek liseleridir Hazırlık sınıfını bitiren öğrenciler 9sınıfta bir kısmı yabancı dille olmak üzere genel bilgi dersleri ve bununla birlikte mesleğe geçiş ve mesleğe yönlendirme eğitimi almaktadırlar 10sınıftan itibaren ihtisas eğitimi başlamakta ve öğrenciler; dış ticaret, bilgi işlem, mahalli idareler, sekreterlik ve turizm alanlarından birine yönlendirilmektedirler Mezunlar alanlarında bir meslek yüksek okuluna sınavsız geçebilmektedirler Yüksek okuldaki başarıları doğrultusunda lisans eğitimine dikey geçişle kabul edilmektedirler

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Muhasebe ve Finansman, Pazarlama ve Perakende, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojileri ve Ulaştırma Alanlarında kamu ve özel sektörde görev alacak veya kendi başına iş yapabilecek, yabancı dil bilir nitelikli insan gücünün yetiştirildiği ilköğretim üzerine dört yıl eğitim-öğretim veren okullardır

Anadolu Ticaret Meslek Liselerinde, Türk Millî Eğitimin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak; öğrencilere ortaöğretim seviyesinde asgari ortak bir genel kültür vermek suretiyle onlara kişi ve toplumun sorunlarını tanıtmak, çözüm yolları aramak ve yurdun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunmak bilincini ve gücünü kazandırma amacına yönelik, meslekî ve teknik alanlarda mesleki formasyon kazandıran, öğrencileri ilgi, istidat ve kabiliyetleri ölçüsünde ve doğrultusunda hayata, iş alanlarına ve yükseköğretime hazırlayan programlar uygulanmaktadır

Uygulanan programlar ile öğrencilere, alanı ve mesleği ile ilgili temel bilgi ve becerileri kazandırmanın yanı sıra, yeniliğe ve değişime uyum sağlayabilen, çevresindeki insanlarla sağlıklı iletişim kurabilen, hedeflerini belirleyip bunlara ulaşmak için girişimlerde bulunabilen, yaratıcı, gelişime ve eleştiriye açık ve meslekî yeterliklere sahip bireyler yetiştirilmesi hedeflenmiştir

ANADOLU TİCARET MESLEK LİSELERİNDE UYGULANAN ALAN VE DAL PROGRAMLARI

Bakanlığımıza bağlı tüm meslekî ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında uygulamaya konulan Yeterliliğe Dayalı Modüler Çerçeve Öğretim Programlarından 42 Alan ve 192 Dal programından ağırlıklı olarak aşağıdaki tabloda gösterilen Alan ve Dal programları uygulanmaktadır

MUHASEBE VE FİNANSMAN

Bilgisayarlı Muhasebe Elemanlığı

Dış Ticaret Ofis Elemanlığı

Finans ve Borsa Hizmetleri Elemanlığı

PAZARLAMA VE PERAKENDE

Satış Elemanlığı

Sigortacılık

Emlak Komisyonculuğu

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Ağ ışletmenliği

Web Programcılığı

Veri Tabanı Programcılığı

Bilgisayar Teknik Servis

BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK

Yönetici Sekreterliği

Ticaret Sekreterliği

Hukuk Sekreterliği

Tıp Sekreterliği

ULAŞTIRMA HİZMETLERİ

Lojistik

Bu okullarımızda 9 sınıf tüm genel, meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarında olduğu gibi ortaktır 9 sınıfın sonunda öğrenci ilgi duyduğu alanı belirler ve 10 sınıfta bu alanda eğitim-öğretime başlar

Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11 sınıfta verilmektedir 12 sınıfta diplomaya götüren meslekî yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır

Öğrenciler; 10’uncu sınıfın sonunda sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen durumu ve fizikî kapasitesi ile sahip oldukları yeterlikleri de dikkate alarak meslek/dal seçimi yaparlar Öğrencilerin alan ve dal seçimlerinde mesleklerin bölgesel istihdam imkânları da dikkate alınır

Programı tamamlayarak mezun olan öğrenci, alan diploması alarak yüksek öğrenime de devam edebilir Mezun olan öğrenci öğrenimi sırasında seçtiği dalda/meslekte kazandığı yeterliklerin karşılığında sertifika da almaya hak kazanır Öğretim programının herhangi bir yılından ayrılan öğrencinin kazandığı yeterlikler sertifika programlarında değerlendirilir

Öğrencilere programın sonunda seçtiği dala/mesleğe yönelik olarak;

1 Tüm alanlardaki ortak temel, bilgi ve becerileri kazanabilecek,

2 Seçtiği alanın temel yeterliklerine sahip olabilecek,

3 Yöneldiği dalın/mesleğin gerektirdiği görev ve işleri yapabilecek,

4 Dalın/mesleğin gerektirdiği özel meslekî yeterlikleri kazanabilecek şekilde alanın ve mesleklerin yeterlikleri dikkate alınarak eğitim ve öğretim faaliyetleri uygulanır

İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ UYGULAMASI VE STAJ

Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde öğrenciler, 3308 Sayılı Meslekî Eğitim Kanunu ile Meslekî ve Teknik Eğitim Yönetmeliği hükümlerine göre uygulamalı eğitimlerini gerçek iş ve hizmet ortamlarında yapmaktadırlar Bu eğitim takip ettikleri programın özelliğine göre; haftada iki gün okulda teorik eğitim, üç gün işletmelerde uygulamalı eğitim olarak gerçekleştirilebildiği gibi, alanlarıyla ilgili işyerlerinde staj olarak da bu uygulamalarını yapabilmektedirler

Programın özelliğine göre genellikle son sınıfta işletmelerde uygulamaya giden veya staj yapan öğrenciler, öğrenim görürlerken iş hayatı ile de tanışmaktadırlar

Takip ettikleri programlarına göre ışletmelerde Beceri Eğitimi için iş yerlerine gönderilen öğrencilere, ilgili iş yerlerince yaşlarına uygun olarak asgari ücretin en az % 30’u oranında ücret ödenmekte ve Bakanlığımızın imkânlarıyla sigortaları yapılmaktadır

Mezun olanlar, yükseköğretim kurumlarına girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) katılma hakkına sahiptirler

Ayrıca, 4702 sayılı Kanun gereğince sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksek okulu programlarına girebilmektedirler

KAYIT-KABUL ŞARTLARI

Anadolu Ticaret Meslek Liselerine; ilköğretim okulu mezunu öğrenciler merkezi sınav sistemi ile kabul edilirler Bazı programların özelliği gereğince bu sınavı kazanan öğrenciler mülâkata tabi tutulurlar

Anadolu Ticaret Meslek Liselerine; kayıtlarını yaptıran ve parasız yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden parasız yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetlerine uygun pansiyon bulunması halinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde ilgili mevzuat hükümleri gereğince bu sınavda aldıkları puana göre yapılacak seçme ve sıralama ile parasız yatılı okuma hakkı sağlanır

Cinsiyetlerine uygun pansiyon ve kontenjan bulunmaması halinde bu haktan yararlanamazlar Bu öğrencilerde ayrıca Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanmış olmak şartı aranmaz Burslu okumak isteyenlerin ise ayrıca Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavına girip başarılı olmaları gerekir

Anadolu Ticaret Meslek Liselerine; alınacak öğrencilerin aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2- İlköğretim Okulu mezunu olmak,

3- Sağlığı ve fiziki durumu istediği programın öğrenimine uygun olmak,

4- İlköğretimden sonra öğrenimine ara vermemiş olmak,

5-Ortaöğretim seviyesinde herhangi bir okula devam etmemiş olmak,

6- Merkezi sistemle yapılan sınavda başarılı olmak,

7- Evli, boşanmış ve nişanlı olmamak

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com