Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bulutlar, bulutun, oluşumu, oluşur

Bulutlar Nasıl Oluşur - Bulutun Oluşumu - Bulutlar

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bulutlar Nasıl Oluşur - Bulutun Oluşumu - Bulutlar

Bulutlar Nasıl Oluşur - Bulutun oluşumu - BulutlarSuyun buharlaşması ve güneş ısısı, havada nem oluşturur Buharlaşmanın miktarı, güneş ısısının derecesi ile su miktarına bağlıdır Nemin oluşmasında rol oynayan etkenlerden biri de nefes alan varlıklardır Böylece oluşan su buharı, sürekli olarak yeryüzü ve denizden havaya doğru yükselip orada yoğunlaşarak bulutları oluşturur Bulutların sınıflandırılması, ilk olarak 1603 yılında Luke Howard tarafından yapıldı Bu sınıflandırma tüm milletlerce kabul edilmiştir Sınıflama, bulutların deniz seviyesinden yükseklikleri temel alınarak yapılmıştır 5 bin-14 bin metre yükseklikte olan sirrus, sirrokümülüs ,sirrostratus, 2 bin-7 bin metre arasındaki bulutlar altokümülüs, altostratüs, nimbostratüs, 2 bin ve daha az yükseklikler ise stratokümülüs ve stratüs adlarını alırlar Havadaki su buharı yoğunluğu belli bir limitin altına inince, bulutlar, yağmur veya kara dönüşür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com