Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
elementinin, uranyum, özellikleri

Uranyum Elementinin Özellikleri

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Uranyum Elementinin Özellikleri

Uranyum elementinin özellikleri

Uranyum, peryodik çizelgede, ender toprak elementlerinin üçüncüsü olan neodimin hemen altına düşer ve birçok özelliği bu elemente benzer 5f elektron kabuğunun dolduruluş biçimine göre farklı DEĞERLİK'lerde bulunur Sözgelimi, birçok oksidi vardır En Önemlileri, sarı renkli olan U3O8 ve UO3dür UO2 ise siyah renklidir ve ısıya ötekilerden daha dayanıklıdır Teknik bakımdan önemli olan bileşikleri de vardır Bunlar yeşil tetraflüorür (UF4) ve kolayca tepkimeye giren, 100°C'm alÇırrda da kolayca buharlaşan heksaflüorürdür (UF6) Uranyum ayrıca, suda ve birçok organik çözücüde çözünen artı yüklü uranil (UO2**) ile eksi yüklü diuranat (U2O1--) biçiminde de bulunur Yeni elde edilmiş uranyum metali gümüş görünümündedir, ama üstünde hemen renkli bir oksit tabakası oluşur Uranyum toz halindeyken, U02 oksidi oluşturarak hızla tutuşur

Uranyum, aktinitler ailesine özgü bir elementtir ve aktinitler gibi büyük bir kimyasal tepkinlik gösterir

Atom numarası: 92

Atom kütlesi: 238,03

Özgül kütlesi: 19,07 g/cm3

Ergime sıcaklığı: 1 132 °C

Kaynama sıcaklığı: 3 818 °C

Yükseltgenme

dereceleri: +3, +4, +5, +6

Elektron biçimlenmesi:

[2,8,18,32,18,8] 5f36d17s2

İzotopları: 227U'dan 255U'ya dek

Doğal uranyum:

3 radyoaktif izotop

238u=o/0 99,28 T*=4,5-109 yıl

235U=o/0 071 T=7,18-108 yıl

23"u= 0,006 T=2,48-105 yıl

T: radyoaktif bir çekirdeğin yarıömrü

Uranyum kolayca yükseltgenir ve ısıtıldığında yanar Klor kükürt ve azotla az ya da çok kolay bileşir; karbonla uranyum karbürü (UC2), uranyum karbür de suyla bozunarak hidrojen ve hidrokarbonları verir Uranyum metali hidroklorik asit ve sülfürik asit içinde kolayca çözünerek dörtdeğerli uranyum tuzlarını oluşturur; nitrik asit içinde dinginleşir Uranyum, çözelti durumunda UÖ| iyonunu veren kararlı uranil tuzlarını meydana getirir

Büyük Larousse, Cilt 19, sf 11955

Nasıl Çalışır, Cilt 7, sf 2233

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com