Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
buzlanmayı, için, yapılır, önlemek

Buzlanmayı Önlemek İçin Ne Yapılır

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Buzlanmayı Önlemek İçin Ne Yapılır

Buzlanmayı önlemek için ne yapılır

Ülkemizde ağır geçen kış mevsiminin yaşattığı maddi ve manevi olumsuzluklar hissedilir boyutlardadır Karla ve buzlanmayla mücadele için her yıl milyonlarca doları kurumunuzun bütçesinden pay olarak ayrılmakta , bunun neticesinde de geriye kalan bozulmuş yollar, yıpranan araçlar olumsuzluk olarak sizlere geri dönmektedir İş makinelerinin çalışmasının yapmış olduğu maddi kayıpların yanı sıra her bir kilometresi binlerce dolara mal olan asfalt yolların yıpranması da bir başka kayıptır

Buz önleme ve çözme faaliyetleri adına günümüze kadar klasik yöntemler kullanılmış olup bu yöntemlerin zararları göz ardı edilmiştir Klasik yöntemler aktif proseslerdir Yol üzerinde oluşan buzu ortadan kaldırma, yoldaki sürtünmeyi arttırarak güvenliği sağlama prensibi ile çalışır Genellikle abrassive maddeler kullanılmaktadır Bunlar kaya tuzu, kum, çakıl, kalsiyum klorür ve üredir Klasik yöntemlerde kazalar yüksek oranlarda seyreder İşçilik maliyetleri yüksek değerlere ulaşır Ayrıca malzeme kullanımı da aynı oranlarda artar Yüksek korozif etkisiyle alt yapıya ve çevreye ciddi zararlar verir Klasik yöntemler çok düşük sıcaklıklarda etkinlik göstermezler Deaktive olduğundan ancak kar yağışından veya fırtınadan sonra müdahale edilebilir Uygulamada yetersiz kalındığından zaman kaybına neden olur

KLASİK YÖNTEMLER Klasik yöntemler de aktif proseslerdir Genel Tuzlar Kum, Çakıl Kalsiyum Klorür Üre Kaya tuzu ve abrassive maddeler kullanılmaktadır

Gelişen teknolojiler neticesinde karla ve buzlanmayla mücadeleyi tuzla ve iş makinesiyle yapmanın yerini yollarda korozyon ve yıpranmaya neden olmayan sıvı kimyasallar almıştır Bu kimyasallar; katkı olarak magnezyum klorit kullanılarak hazırlanırlar Doğa dostu ve toksik olmayan bu kimyasallarımız, biyolojik olarak parçalanabilme özelliğine sahiptirler Koroziteleri minimize edilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com