Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adıyamanın, fiziki, nasıldır, yapısı

Adıyamanın Fiziki Yapısı Nasıldır

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Adıyamanın Fiziki Yapısı Nasıldır

Adıyamanın Fiziki Yapısı nasıldır

Dağları: Adıyaman, Malatya dağları (Güneydoğu Torosları)nın güney yamaçlarında yer alır Birbirine dayanıp sıkışmış sıralar halinde geniş bir yer kaplayan bu dağlar güneye indikçe alçalır ve Güneydoğu Anadolu düzlüklerine karışır

Güneydoğu Torosların çıplak sırtlarının uzandığı kuzey kısmında yüksek tepeler bulunur Akdağ (2551 m), Dibek Dağı (2549 m), Ulubaba Dağı (2533 m), Gördük Dağı (2206 m) ve Nemrut Dağı (2100 m) güney tarafı verimli ovalar ve yaylalar ile kaplıdır En alçak yeri Fırat Nehri ile Göksun Çayının birleştiği yerdir Burası 650 m yüksekliktedir Toros Dağları, ili ikiye böler Besni-Adıyaman-Kahta bölgesinin kuzeyi dağlık, engebeli ve çıplaktır Güneyi ise ovalık ve yeşilliktir Ortalama yükseklik 1000 m civarındadır İlin yüzölçümünün % 52’si dağlıktır Ayrıca Karadağ, Bozdağ ve Tucat Dağı da başlıca yüksek dağlarıdır Köylerin çoğu dağlık bölgelerde kurulmuştur Samsat, Besni, Gölbaşı ve Kahta ilçeleri de dağlık bölgelerde bulunan yerleşim merkezleridir

Akarsuları: Akarsular, kuzeyden güneye doğru birbirine paralel akarlar En önemlileri Fırat’tır Güneydoğu Torosları dar boğazlarla yaran Fırat, kuzey - güney sonra da Kuzeydoğu-güneybatı yönünde akar Kuzeyden Kahta (Cendere) (114 km) ile Göksun (118 km) Fırat’a karışır Besni ve Çakal deresi ile Keysun, Eğin ve Kalburcu çayları ilin önemli akarsularındandır Akarsuları derindir

Gölleri: Çok sayıda irili ufaklı göle sahib olan ilin, Gölbaşı, Abdülharab ve Azaplı gölleri en önemlileridir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com