Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, buharlaşma, hakkında, kısa

Buharlaşma Hakkında Kısa Bilgi

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Buharlaşma Hakkında Kısa Bilgi

Buharlaşma hakkında kısa bilgi

Buharlaşmanın miktarını; sıcaklık ve havadaki bağıl nem miktarı tayin eder Bu nedenle, sıcak ve karasal, yani bağıl nem yönünden düşük olan Güneydoğu Anadolu’da yıllık ortalama buharlaşma 2000 mmnin üzerindedir Buharlaşma, ülkemizin bağıl nem yönünden zengin sayılan kuzey ve kuzey batı kesimlerine doğru tedricen azalırbağıl nem ve bulutluluğun fazla olduğu Karadeniz kıyı kuşağında buharlaşma 600 mmye düşer

Buharlaşmanın en fazla olduğu devre, bağıl nemin düşük ve sıcaklığın fazla olduğu yaz aylarıdır Nitekim, iç kısımlarımızda yaz döneminde aylık buharlaşma miktarı 200 mmye ulaşır Burada belirtilmesi gereken en önemli husus, karasal ve yüksek olan sahalarımızda buharlaşmanın yüksek olmasıdırörneğin; ağustos ayında Konya’daki buharlaşma ile Erzurum’daki buharlaşma miktarı hemen hemen birbirine eşit durumda olup 200 mm civarındadır Ülkemizde bağıl nemle buharlaşma arasında meydana gelen büyük farklar, yazın bariz olarak görülür Nitekim, yazın aşağı yukarı aynı enlemde olan Mersin’de buharlaşma 600 mmnin üzerinde iken, Şanlıurfa’da 1800 mm dolayındadır Bu büyük fark, yaz döneminde Mersin’de bağıl nemin % 60’ın altına düşmemesi, buna karşılık Urfa’da bağıl nemin % 1’e kadar düşmesinden kaynaklanmaktadır

Karadeniz Bölgesi hariç, yazın bütün bölgelerimizde kuraklık söz konusudur Nitekim kuraklık, en fazla Güneydoğu, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz kıyılarında kuvvetle hissedilir Ancak Ege ve Akdeniz kıyılarında yazın bağıl nemin yüksek olması, bitkilerdeki terlemeyi önemli sayılacak derecede düşürür Kurak ve yarı kurak devrenin süresi Güneydoğu Anadolu’da 6-8 ayı, iç bölgelerimizde ve Ege’de 5-6 ayı kapsamaktadır Karadeniz ve Yıldız dağlarının kuzey yamaçlarında kurak ay görülmemektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com