Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, hakkında, islâm, terbiyesi

İslam Terbiyesi Hakkında Bilgi

Eski 10-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hakkında İslam Terbiyesi Hakkında Bilgi

İslami bir terbiyenin en önemli parçalarından birisi, kişinin güzel ahlaka kavuşması ve manevi kişiliğinin İslam ahlakına uygun bir şekilde şekillenmesidir Bu doğrultuda İslam dininin birçok örnekle insanlara yön verdiğini görüyoruz İslam terbiyesi insanın fıtratına uygun olan eğitimlere dayandığı için bu terbiyeyi alan insanların hayatın inişli çıkışlı yollarında her zaman huzur içinde olduklarını görebiliriz

İslam eğitim sisteminin temel hedefi, insanlardaki doğruculuk ruhunu geliştirerek ve doğru yöne sevk ederek takvalı, iyiliksever insanlar yetiştirmektir İslam dini bu misyonu hedef edinerek, toplumda oluşabilecek savaş ve fakirlik gibi olumsuzlukları önceden önlemek veya tamamıyla yok etmeği amaçlamıştır

İnsanın şerefli, adilce ve yücelerek, fakirlik, şirk, bilgisizlik ve diğer karanlıklara karşı gelerek aydınlık içinde bir hayat sürmesi İslami terbiyenin en önemli hedeflerindendir

İslami terbiye yöntemleri, kuran, sünnet ve ehlibeytin öğretilerince şekillenmiştir İslam dini insana önce kendisini daha sonra da dış dünyayı tanıtarak kapsamlı bir eğitim vererek bunun sonucunda doğru kurallar üzerine kurulu temiz bir toplum oluşturmaya çalışmıştır

Temiz bir ortam sağlamak, güzel örekler sunmak, tekrarlatarak alışkanlık kazandırmak, göstermek, tecrübe ettirerek kişinin düşüncesini geliştirmek, iyiliğe sevk etmek ve kötülüklerden sakındırmak, geçmiş milletler ve peygamberlerin hikayelerini anlatmak, çeşitli örnekler sunmak, kötü işlerin önünü almak ve duaya sevk etmek İslam terbiye yöntemlerinin en önemlileridirler

Hz Peygamber (saa), dini terbiyeyi yaygınlaştıran kişiler için şöyle buyurmuştur:

“Allahın rahmeti benim yerime geçecek olanların üzerine olsun

Sizin yerinize geçecek olanlar kimlerdir ya Resulallah diye sorulduğunda ise şöyle buyurdular:

“Benim sünnetimi ihya ederek insanlara yardım eden bilgin kişilerdir

Diğer bir yerde ise iyi bir öğretmenin nasıl olması gerektiğine değinerek şöyle buyurmuşlardır:

Sizi kibirden tevazu’a, riyadan ihlas’a, şüpheden yakin’e, nefsin isteklerinden zahitliğe ve düşmanlıktan dostluğa sevk eden bilginin bilgisinden faydalanın

İslam’ın aydınlık öğretileri ışığında nice aydın nesiller yetiştirmek umuduyla

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com