Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla
 
Konu Araçları
duhet, ebubukirin, muslimane, profeti

Duhet Muslimane Ebubukirin Profeti

Eski 10-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi
Varsayılan

Duhet Muslimane Ebubukirin Profeti




Duhet muslimane Ebubukirin Profeti
Hakkında Duhet muslimane Ebubukirin Profeti




Duhet muslimane Ebubukirin Profeti

Hz Ebu Bekri, Profeti u kthye në daðýndan Hiram Karþýlaþtýðýn da me Muhamedi, Profeti (as) për atë, "I Dërguari i All-llahut," duke thënë se ai "bën adýyla Më e Zotit" (el-Alak, 96 / 1) kështu kemi filluar ta menjëherë kur bildirdiði ajetet: "All-llahu dhe O tuaj birliðine ' Unë kam besim të "demiþtir olduðuna Apostulli Hz Hatice i cili beson se ai është i pari pas Profetit Hz Profeti (as), tebliðinin Islami herë të parë të paktën një me të cilin unë hezitoj görmüþ konuþtuysa, por Ebu Bekri dhe një þeksiz palëkundur etmiþtir kështu bien dakord Edhe Profeti Profeti (as), "Të gjithë njerëzit janë të të njëjtin nivel me imaný, Ebu Bekri është një nga me të që përqendrim, imaný e rëndë e tij basardý" Unë e fituara analogji delikate Duke besuar Ebu Bekri, deri në fund të jetës Ýslâm'a tuaj adamýþ të gjithë ekzistencën, të gjitha detyrat e hayýrlý kanë marrë baþta më

Personat që u përkasin fiseve në Mekë, Ebu Bekri kazandýrmaya Ýslâm'a u përpoq të fortë, ndërsa iþkencelerine dobët müþriklerin ekspozuar, robërit e mbajti, bluaj pasuri dhe rifitoj çdo e robërve liruar janë përdorur një blerje Bilal, Habbab, Lübeyne, Ebu Fukayhe, Amir, Zinnire, Nahdik, bunlardandýr Ubeys Ummu Ai gjithashtu sulmuan-Xhami müþriklerin i uðramýþtý shenjtë Ebu Bekrit, pas besimit në Islam tebliðe mbajtur sekret Nëna e tij, gruaja e tij Esma bija e Umm Ruman dhe besimi etmiþ, por bijtë e Abdullah, Ebu Abdullah dhe babait të tij besoj etmemiþlerdi Kuhafe ende Osman b Affan, Sad b Vakkas Abi, Abdurrahman b Avf, Zubejr b AVVA, Talha b Ai është i pari i tillë ftesën Ubeydullah Ýslâm'a muslimanëve Çoðalýp përndjekur myslimanët pasi Profeti e bëra në arttýktan Müþriklerin baskýlar Profet Ebu Bekri dhe Ebu Bekri të përcaktuara në söylemiþ çýkmýþ Habeþistan'a për të emigruar, por fiset kryesore të Mekës Dugunne Berkü'l-Gýmâd'da Ýbn mbajtja e tij me karþýlaþtýðýn da Ýbn Dugunne aldýðýný ne duhet të kthehen në Mekë dhe i tha, të cilat së bashku dönmüþlerdir Mekë Megjithatë, si Bekir Abu þartlý mbajtjen e Dugunne Ýbn, açýða Ebu Bekri e açýktan për të adhuruar dhe që të vazhdojë të përhapet për shkak të inancýný kushteve të adhurimit të tij, duke pretenduar se në vend të fshehtë söylediðinde yapmasýný getirmediðini Ebu Bekrit, olmadýðýný tij protektorati duhet, kanë shprehur tashmë për atë që vermediðini etmiþti: "Unë do të ktheheni në kujdesin tuaj kujdesin e All-llahut të mjaftueshme për mua" Kështu, si trembëdhjetë viteve të ardhshme në Mekë Rasûlullah'ýn Ebu Bekr, Pejgamberi Aiþe'nin sipas transmetim, Ebu Bekr Profeti erdhi për të tërhequr ndonjë emigrim urdhëroi Ebu Bekr i tha atij se ata do të emigronin së bashku me aðlamaya gëzim baþlamýþtý (Ýbn Hiþâm, es-baba, II, 485)

Hz Profeti Muhamed nga Meka në Jeruzalem në një natë, atëherë dëgjuar Sidretü'l Münteha'ya gittiði Ýsra dhe incidenti müþrikler Mirac * si kjo Kur Ebu Bekri yetiþtirdikleri, "ai doðrudur dediyse" demiþtir Ebu Bekri pas këtij premtimi, ihlâslý, kurrë pa një gënjeshtër, thelbi i, dyshim e vërtetë jo-anlamýnda itikadýnda, "Sýddýk" lâkabý dhënë Fraza të Kuranit, "O, çfarë është e arkadaþtý mirë" (en-Nisa, 4 / 69) mund të quhet

That's it, "Sýddîk" dhe se "i sigurt", ai emigroi për të vepruar maðaraya daðýndaki Sevres dy etmiþlerdir së bashku Dating



Alıntı Yaparak Cevapla
 
Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »


forumsinsi.com
Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
ForumSinsi.com hakkında yapılacak tüm şikayetlerde ilgili adresimizle iletişime geçilmesi halinde kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gereken işlemler yapılacaktır. İletişime geçmek için buraya tıklayınız.