Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlayışı, devletinde, devletinin, müessesesine, olan, osmanlı, tapu, vakıf, yaklaşım

Osmanlı Devleti'nde Tapu Anlayışı,Osmanlı Devletinin Vakıf Müessesesine Olan Yaklaşım

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osmanlı Devleti'nde Tapu Anlayışı,Osmanlı Devletinin Vakıf Müessesesine Olan Yaklaşım

Osmanlı Devleti'nde Tapu Anlayışı,Osmanlı devletinin vakıf müessesesine olan yaklaşım
Osmanlı Devleti'nde Tapu Anlayışı,Osmanlı devletinin vakıf müessesesine olan yaklaşım

Osmanlı devletinin vakıf müessesesine olan yaklaşımı ve elde ettikleri toprakların maddî ve manevî tapusunu çıkarmaktaki maharetleri inkâr edilemez bir gerçektir Yavuz Sultan Selim ve Kânunî zamanlarında yapılan tapu tahrir işlemleri, günümüzdeki modern tapu-kadostro işlemlerine göre daha ileri ve ayrıntılı bir teknikle yapılmıştır Bugün üzerinde 30 küsur devletin bulunduğu Osmanlı hakimiyetindeki bütün toprakların ayrıntılı tapuları, asırlarca Kuyûd-ı Hâkâniye adı altında muhafaza edilen Başbakanlık Osmanlı Arşivindeki bin küsur Tapu Tahrir Defterlerinde mevcuttur Biz bunların nasıl bir incelik ve itina ile tutulduğunu ve Osmanlı Devleti'nin vakıf müessesesine nasıl hürmet gösterdiklerini gösteren bir önemli vesikadan burada bahsedeceğiz

Hicretin IV yahut X yılında Temim Dari isimli bir sahabe Hz Peygamber'e gelir ve henüz fethedilmediği halde Filistin arazisinden muayyen bir kısım arazinin kendisine tahsis edilmesini arzu eder Gelecekte bu toprakların müslümanların eline geçeceğini gözle görmüş gibi bilen Hz Peygamber, Temim Dari'nin bu arzusuna müsbet cevap verir ve bu tahsisin yazılı bir senet şeklinde Temim Dari'ye verilmesi için şöyle bir emirnâmede yazdırır
"Bu yazılı belgede Allahın Peygamberi Muhammed'in Temim Dari ailesine, Allah fethini nasib ettiği zaman bağışladığı ve tahsis ettiği arazi yazılıdır Bunlar Beyt-i Aynun, Habrûn ve Beyt-i İbrahim'dir Ebediyyen kendilerine verilmiştir"
Şahitler
"Abbas, Ebubekir, Omer, Osman ve Ali" [1]

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com