Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
demektir, denir, işınları, neye

X İşınları Nedir - X İşınları Ne Demektir - X İşınları Neye Denir

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

X İşınları Nedir - X İşınları Ne Demektir - X İşınları Neye Denir

X Işınları Nedir - X Işınları Ne Demektir - X Işınları Neye Denir
X Işınları Nedir - X Işınları Ne Demektir - X Işınları Neye Denir

x ışınının anlamı nedir
x ışınının tanımı
x ışını ne demek

X ışınları 19 yüzyılın sonunda Röntgen tarafından bulundu Bu ışınlar Havası boşaltılmış lambaların (Crookes lambası akkor katotlu lambalar vb ) dışında da yayılırlar Ampul yüzeyinin katot ışınlarıyla bombardıman edilen kısımlarında meydana gelirler Röntgen bulduğu bu ışınların yapısını bilmediğinden bunlara X adını verdi X ışınları yaygın olarak x ışını tüplerinde ve son zamanlarda büyük hızlandırıcılarda (senkrotron ışıması) üretilmektedir Bunlar özellikle Madde içine girme özellikleri bakımından kullanılır

X IŞINLARININ YAPISI
X ışınları ışık ışınlarıyla aynı özelliktedirfakat frekansları daha büyük olan elektromagnetik ışımalardır Dalga boyları mor ötesi ışınlarından daha küçüktür ve 003 ile 20 angström arasında değişir X ışınlarının yapısını 1912’de alman fizikçisi Von Laue tespit etti;bu amaçla billur bir lam yardımıyla X ışınlarının kırınımını gerçekleştirdi;bu deney aynı zamanda billurlar için ağ biçiminde kafesli bir yapıyı öngören Bravais teorisinin de doğrulanmasına yaradı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com