Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatımı, benzil, benzoinden, konu, sentezi

Benzoinden Benzil Sentezi Benzoinden Benzil Sentezi Konu Anlatımı

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Benzoinden Benzil Sentezi Benzoinden Benzil Sentezi Konu Anlatımı 5 g Benzoin iyice toz edilerek 100 ml lik bir balona konularak üzerine 20 ml der HNO3 ilave edilir Balon ağzı açık olarak kaynar bir su banyosunda sık sık çalkalanarak azot oksitlerinin çıkışı bitinceye kadar (yaklaşık 2 saat) ısıtılır Daha sonra, karışıma 15 ml su yavaşça ve karıştırarak ilave edilir Bu sırada oluşan sarı yağ tamamen katılaşmalıdır Kristaller nuçeden süzülür Birkaç kez yıkandıktan sonra kurutulur ve etil alkolden tekrar kristallendirilir Verim: Yaklaşık 28 g ve EN: 95 oC

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com