Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, hekim, hekimlik, mesleği, pratisyen

Pratisyen Hekim Pratisyen Hekimlik Pratisyen Hekimlik Mesleği Pratisyen Hekim Bilgi

Eski 09-08-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Pratisyen Hekim Pratisyen Hekimlik Pratisyen Hekimlik Mesleği Pratisyen Hekim Bilgi

Pratisyen Hekim Pratisyen Hekimlik Pratisyen Hekimlik Mesleği Pratisyen Hekimlik Hakkında Pratisyen Hekimlik Bilgi Pratisyen Hekimlik Tanımı Pratisyen Hekimlik Bölümü Pratisyen Hekimlik Tıp Doktoru
Pratisyen Hekim Pratisyen Hekimlik Pratisyen Hekimlik Mesleği Pratisyen Hekim Bilgi TANIM İnsan sağlığının korunması için önlemler alan, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak hastalığın tedavisini sağlayan kişidir

GÖREVLER - Hastayı muayene bölümüne alır, şikayetlerini sorar, - Steteskopla hastanın sırtını ve göğsünü dinler, tansiyonunu ölçer, - Sağlıklı bebekleri ve erişkinleri hastalıklardan korumak için aşılama hizmetleri düzenler, - Hastanın durumuna göre özel testler veya röntgen incelemesi yaptırır, - Hastaların, yeniden sağlıklarına kavuşmaları için tavsiyelerde bulunur, reçete yazarak alınacak ilaçları belirler - Aile planlaması konusunda danışmanlık yapar, - Sorumlu olduğu hastane veya tıp servislerini idare eder, - Bulaşıcı hastalıkları önlemek için çalışmalar yapar

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER - Steteskop, - Kalp elektro cihazı, - Dil baskısı, - Otoskop (kulak muayene aleti), - Oftalmoskop (göz muayene aleti),

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Pratisyen hekim olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe ve belleğe sahip, - Kimya ve biyoloji konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, - Okumayı seven, meslek yaş**ı boyunca tıptaki yenilikleri izleyen, - Dikkatli, sabırlı, gerektiğinde fedakarlıktan kaçınmayan, - Olayları derinliğine araştırma merakı olan, - İnsanlara karşı saygılı, onların duygularını anlayabilen kimseler olmaları gerekir

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Pratisyen hekimler özel ve resmi hastanelerde, dispanserlerde, klinik, muayenehane vb yerlerde görev yaparlar Çalışma ortamı genellikle temizdir Hekimlerin çalışma saatleri düzensizdir Hafta sonu ve gece nöbetleri vardır Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Pratisyen hekimler sağlık ocaklarında, ana çocuk sağlığı merkezlerinde, verem savaş dispanserlerinde, SSK hastanelerinde, çeşitli kurumların sağlık birimlerinde, devlet hastanelerinin acil servislerinde, özel hastane ve polikliniklerde hekim ve yönetici olarak çalışabildikleri gibi kendi muayenehanelerini de açabilirler

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilen üniversitelere bağlı tıp fakültelerinde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Bu fakültelere “Sayısal (SAY)” puan ile girilmektedir

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Tıp fakültelerinde eğitim teorik ve uygulamalı olarak 6 yıldır Birinci yıl içinde Fizik, Kimya gibi fen dersleri, ayrıca bazı tıp fakültelerinde tıbba başlangıç olmak üzere hücrenin yapısı ve görevleriyle ilgili dersler okutulmaktadır İkinci ve üçüncü sınıflarda İnsan Vücudunun Anatomisi ve Fizyolojisi (yapısı ve işleyişi) ile Hastalıklardan Korunma ve Tedavi dersleri işlenir Dördüncü ve beşinci sınıflarda hastane içinde hasta başı eğitimleri (klinik stajlar) yapılır Altıncı sınıftaki tıp öğrencisine "intern" adı verilir İnternler eğitim hastanesinde bir hekim gibi çalışarak iş başında eğitim görürler

MESLEKTE İLERLEME Pratisyen hekimler "Tıpta Uzmanlık Sınavı"nda başarılı oldukları takdirde Koruyucu Hekimlik, İyileştirici Hekimlik, Laboratuar ve Akademik ana dallarında yer alan uzmanlık dallarından birinde uzmanlaşabilirler

BENZER MESLEKLER: Diş hekimliği, veteriner hekimlik

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU - Eğitim sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Türk Eğitim Vakfı gibi yardım kurumları tarafından verilen öğrenci kredisinden ve burslardan isteyen ve durumu uygun olan öğrenciler yararlanabilirler - Hekimler resmi görevleri dışında serbest çalışma imkanları da olduğu için, iyi bir kazanç elde etme şansına sahiptirler Kazanç, biraz da kişinin çalıştığı kente ve bilgi-becerisine göre değişmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com