Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alerjik, bakiş, genel, hastaliklara

Alerjik Hastaliklara Genel Bakiş

Eski 09-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Alerjik Hastaliklara Genel Bakiş

ALERJİK HASTALIKLARA GENEL BAKIŞ

Alerji, Yunanca 'değişik iş veya değişik reaksiyon' anlamına gelen bir kelime olup aşırı duyarlılık reaksiyonlarını anlatmak için kullanılmaktadır

Alerjik hastalıklar; göz, deri, solunum ve sindirim sistemi gibi bir çok sistem ve organı etkilemektedir

Alerjik hastalıkları ve bulgularını kısaca başlıklar halinde özetleyecek olursak;

1Alerjik rinit (= saman nezlesi)
2Alerjik konjonktivit
3Alerjik bronş astması
4Atopik dermatit
5Ürtiker (kurdeşen) - anjioödem
6Alerjik gastroenteropati
7Anafilaksi
8İlaç alerjisi

Alerjik rinit; (en sık görülen alerjik hastalık)
-Hapşırma, burun akıntısı (su gibi), burunda kaşıntı, tıkanıklık
Alerjik konjonktivit;
-Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma
Ürtiker;
- Vücutta kaşıntı, deriden kabarık, kaşıntılı, kızarık lezyonlar
Anafilaksi;
-İç sıkıntısı, el ayasında ve ayaktabanında kaşınma, yaygın kaşıntı, tansiyon düşüklüğü ve şok, soluk borusunda şişme ve nefes darlığı

Alerjik şikayetlerin; yer, mevsim(mevsimsel, yılboyu), çevre faktörleri ile ilişkisi, diğer aile üyelerinde benzer alerjik şikayetlerin (atopik bünye) görülmesi gibi özellikleri de önem taşımaktadır

ALERJİK HASTALIKLARDA DERİ BULGULARI

Deride kaşıntı, pullanma, renk değişiklikleri, derinin kalınlaşması şeklinde karşımıza çıkan atopik dermatit, hem sık görülmesi, hem de gelecekte saman nezlesi ve astım gibi hastalıkların ön habercisi olması nedeniyle önemli bir alerjik hastalıktır

Derinin ikinci önemli alerjik hastalığı ürtikerdir Ürtiker, 3 haftadan kısa sure devam ederse akut ürtiker; 3 haftadan daha uzun süre devam ederse kronik ürtiker olarak incelenir Yuvarlak veya oval, beyaz veya kırmızı şişlikler şeklinde karşımıza çıkar Lezyonlar birkaç milimetreden birkaç santim büyüklüğüne kadar olabilir

Ürtikerial lezyonlar genellikle 24 saat içinde kaybolurlar Eğer 24 saatten fazla aynı yerde kalıyorsa vaskülit gibi farklı tanılar düşünülmelidir
Angioödem ise göz kapaklarında, dudaklarda şişlik şeklinde karşımıza çıkar Hafif ağrılıdır ve tipik olarak asimetriktir

ALERJİK KONTAKT DERMATİT

Çeşitli ilaçlar, :-):-):-):-)ller, makyaj malzemeleri gibi pek çok nedene bağlı olarak genellikle 24-48 saat süren bir bekleme süreci sonrasında deriden kabarık, kaşıntılı, kızarık lezyonlar gelişir

SOLUNUM SİSTEMİ ALERJİLERİ

Klinikte en sıklıkla görülen alerjik hastalıklar solunum yolunun alerjik hastalıklarıdır Bunlardan saman nezlesi ve astım birlikte görülebileceği gibi ayrı ayrı birer hastalık olarak da karşımıza çıkabilir Saman nezlesi olan hastaların büyük bir çoğunluğunda astım gelişebileceği unutulmamalıdır Saman nezlesinde en çok burunda su gibi akıntı, tıkanıklık, hapşırık, kaşıntı gibi şikayetler görülmektedir

Hastada saman nezlesi şikayetleri ile birlikte öksürük, hırıltı, nefes darlığı gelişmesi astımı düşündürmelidir Astım solunum yollarının en ciddi alerjik hastalıklarından biridir

GÖZ ALERJİLERİ
ALERJİK KONJUKTİVİT

Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma, batma gibi şikayetler vardır Genellikle saman nezlesi ile birliktedir, şikayetler mevsimsel artış gösterebilir

SİNDİRİM SİSTEMİ ALERJİLERİ

Besinlere bağlı alerjiler de ağız içi veya ağız çevresinde lezyonlar, ishal, kusma, burunda akıntı, deride şişlik kızarıklık, astım, ile karşımıza çıkabilir

Sağlıklı günler dileğiyle…

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com