Gerard Debreu Hayatı

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gerard Debreu Hayatı

Gerard Debreu

Calais, Fransa, Camille Debreu ve Fernande (kızlık soyadı Decharne) Debreu oğlu 1921 yılında doğdu

Babam, benim anne tarafından dedesi dantel imalat iş ortağı, Calais bölgesindeki geleneksel bir endüstri oldu

Benim baba tarafından büyükbabası yönetilen, emekli olana kadar, o Marquise Calais, Boulogne arasında küçük bir kasaba yarattığı baskı tesisi

1939 yılında Baccalauréat benim okul Calais City College ile gerçekleşti 1939 yılının yazında Fransa, İkinci Dünya Savaşı başlamış, ve Paris'te bir lise bilimsel Grandes Ecoles bir giriş sınavı için hazırlanması yerine, I (Ambert Puy-de bir doğaçlama Mathématiques Spéciales preparatoires müfredat okudu 1939-1940 eğitim-öğretim yılı boyunca-Dôme) 1940 yazında, Fransa, Alman işgal kuvvetleri tarafından birkaç bölgeye bölünmüş, ve ben Ambert gelen hem de sözde "Serbest Bölge" Grenoble, gitti 1940-1941 akademik yıl Mathématiques Spéciales müfredata aldı Grenoble Lisesi'nde geçti

1941 yılının yaz aylarında, okudu ve 1944 yılının baharına kadar yaşamış Ecole Normale Supérieure kabul edildi Bu üç yılda, pek çok açıdan olağanüstü bir deneyim Her giriş sınıfının küçük boyutlu (yirmi Bilimler ve Beşeri Bilimler o zaman otuz hakkında) ve katı kabul prosedürleri, kızgın bir entelektüel bir atmosfer oluşturmak için yardımcı oldu Alman işgali altındaki Paris'te koyu dış dünya da rue d'Ulm mikrokozmdurlar içeren güçlü bir baskı yapmıştır Ben o dönemde bütün öğretmenlerin, Henri Cartan en etkili oldu Dolaylı olarak, N Bourbaki da matematiksel tat moda

Ben benim resmi çalışmalar sonunda, 1944 yılının bahar aylarında ve böylece agregation de Mathématiques almak gerekiyordu Fransız ordusunda Ilan Cherchell, Cezayir subay okuluna gönderildi ve ardından Temmuz 1945 sonuna kadar Almanya'da Fransız işgal kuvvetleri kısaca hizmet Ama D-day müdahale Sonunda, 1945 yılı sonunda ve 1946 yılının başında agregation de Mathématiques sürmüştür Bu arada, ekonomi, 1874-1877 Léon Walras tarafından kurulan matematiksel teorisi, genel ekonomik denge ile bir araya geldi, onun içinde Maurice Allais tarafından verilen formülasyon, bir ömür boyu adanmışlık dönüştü ilgi ilgi vardı kitap, A la Recherche d'une Disiplin économique, 1943 Agregation izleyen iki buçuk yıl ekonomi, matematik benim dönüşüm için tahsis edildi Bu dönemde, ben uzak başka bir alana bir alan değişikliği ile ilgili somut sonuçlar olmaması için etkileyici bir tolerans gösterdi Centre National de la Recherche Scientifique Ataşesi de Recherches oldu

1948 yazında, ben birkaç hafta Wassily Leontief, öğretim üyesi olduğu Amerikan Çalışmaları Salzburg Seminerine katıldı Yıl 1948 yakın geldi, ben 1950 yılının ilk dört ay boyunca ziyaret etmek için 1949 yılında Harvard Üniversitesi, Chicago Üniversitesi, Berkeley, California Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi bana izin Rockefeller Bursu aldı ve Uppsala Üniversitesi ve Oslo Üniversitesi ziyaret edin Salzburg ve Rockefeller Bursu Fransa kesilmiş olan ekonomi tüm bilimsel gelişmeleri bugüne kadar beni getirdi Daha da önemlisi, Chicago Üniversitesi, 1949 sonbaharında ziyaret zamanda, Ekonomi Araştırma Cowles Komisyonu araştırma asistanı olarak bir pozisyon teklif etti Cowles Komisyonu tip araştırma yapmak istediğim için en uygun ortam, ve ben 1 Haziran 1950 tarihinde başlayarak, on bir yıllık bir ilişki teklifini kabul etti Haziran 1945 yılında, ben Françoise Bled evlenmiştir ve iki kızı, Chantal ve Floransa, Ağustos 1946 ve Şubat 1950 yılında doğmuş

Erken ellili Cowles Komisyonu için umduğu daha fazla kendini kanıtlamıştır Her son gelişmeler ele alındı ​​matematiksel iktisat için bir odak noktası olarak görünüyordu İki haftada bir seminer, küçük bir araştırma personeli ve çok sayıda konuşmaları, haftalık toplantılar etkileşim Bu son derece destekleyici bir ortamda, neredeyse tüm zamanını araştırmaya adamış, Pareto optima benim iş, genel ekonomik dengenin varlığı, fayda teorisi üzerine hızlı bir ilerleme yaptı Cowles Komisyonu Chicago döneminin son yıllarında, Paris'te Électricité'nin de France yaz aylarında az altı aylık bir izin ve 1953 yılının sonbaharında aldı Ok, bu yıl yayınlanan ve hidroelektrik santrali rezervuarların su belirsiz miktarlarda Électricité'nin de Fransa için oluşturulan uygulamalı sorunları, ekonomik belirsizlik, sonunda benim monografi son bölüm olarak yayınlanan çalışma götürdü şarta mal teorik makale Değer Teorisi, 1959

Cowles Komisyonu, 1955 yılı yazında, Chicago Üniversitesi, Yale Üniversitesi taşındı ve bu yeni ortamda, amacı, genel ekonomik denge teorisinin bir aksiyomatik analizi piyasa dengesi ve monografi ile ilgili bir makale tamamladı Ben de kardinal yardımcı programı teorisinin çeşitli sorunlar okudu, özellikle, bir yardımcı işlev katkı ayrışma Kartezyen ürün setleri tanımlanır

1960-1961 yılı Stanford Üniversitesi'nde geçirdi ve Davranış Bilimleri Center for Advanced Study çoğunlukla ekonomik bir dengenin varlığı bir genel teoremi 1962 yılında ortaya çıkan karmaşık kanıtı adanmış Bu ziyaret esnasında, 1 Ocak 1962 tarihinde başlayacak, Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde bir randevu kabul etti Ancak, 1961 sonbaharında, Yale Üniversitesi'nde Cowles Vakfı, bu kez bir ziyaretçi olarak geri döndü Ben o dönem, daha sonra Stanford Üniversitesi'nde Herbert Eşarp devam eden bir ekonominin temel üzerinde çalışmaya başladı Bu çalışma daha sonra 1963 yılında yayınlanan ortak kağıt doğurdu Berkeley altmışlı yılların ortalarında, Robert J Aumann, 1964 yılında yayınlanan bir kağıt kökenli ekonomik birimlerin ölçüm uzayları teorisi, benim ana çıkarlarının biri haline geldi, tercih ilişkilerin topologizing ilgili bir sorun

(Ilkbahar, 1972 Churchill College, Cambridge, İngiltere, 1968 yılı sonbaharında, ben ilk birkaç uzun yaprak Louvain Üniversitesi (ve kış, 1972; düşüş, 1971 69 1968) CORE götürdü ), Bonn Üniversitesi (kış ve bahar, 1977), Yale Üniversitesi Cowles Vakfı (güz, 1976) ve Paris'te CEPREMAP (güz, 1980) 1968 yılının yaz aylarında, Haziran-Temmuz Christchurch Canterbury Üniversitesi (Yeni Zelanda), 1969 ziyaret edene kadar cevapsız kaldı düzenli ekonomilerin söz konusu olmuştu

Yetmişli ve seksenlerin başında Berkeley daha sonra araştırma çıkarlarını kendi ayarlamak için bir ekonominin temel yakınsama hızı, bir ekonominin aşırı talep fonksiyonu karakterizasyonu, özellikle çalışma türevlenebilir yardımcı işlevler üzerinde yoğunlaşmış rekabetçi denge, additively ayrıştırılır yarı-dışbükey fonksiyonlar soru sorun, en içbükey yardımcı işlevler (Tjalling C Koopmans ile işbirliği içinde)

Les Prix Nobel

Nobel ödülleri 1983, Editör Wilhelm Odelberg, [Nobel Vakfı, Stockholm, 1984

Bu otobiyografi / biyografi ödülü zamanda yazılmış ve daha sonra kitap serisi Les Prix Nobel / Nobel Ders Verme yayımlandı Bu bilgiler bazen Laureate tarafından sunulan bir zeyilname ile güncellenir

Gerard Debreu 31 Aralık 2004 tarihinde öldü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com