Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Sözlük Ağı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlamı, logo, logonun, tanımı

Logo - Logo Nedir? - Logo Ne Demek? - Logo Anlamı - Logonun Tanımı

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Logo - Logo Nedir? - Logo Ne Demek? - Logo Anlamı - Logonun Tanımı

Logo - Logo Nedir? - Logo Ne demek? - Logo Anlamı - Logonun Tanımı
Logo - Logo Nedir? - Logo Ne demek? - Logo Anlamı - Logonun Tanımı
Logo Nedir?

Logolar şirketlerin isimlerinin, profil veya vizyonlarının temsil edildiği resimlerdir Şirket logolarının bazı özelliklerini şöyle sıralayabiliriz

*
İlgi çekmeli
*
Görünümü eşsiz ve diğer logolardan ayırt edilebilir olmalı
*
Şirketin vizyon ve misyonuna uygun olmalı
*
Profesyonelliği ön plana çıkarmalı
Logo nedir dersek bir kelimenin bir markanın farklı farklı fontlarda yazılıp bu halini olduğu gibi değil geliştirerek bir yazı bütünlüğü yaratmaktır yanılmıyorsam…
Logotype nedir Logo ve amblemden oluşan bütünlüktür yada firmayla ilgili ipuçları verenşekillerinde bulunduğu logodur…
benim logo yapma sürecim 3 aşamadan oluşur (program fh)
1- markaya uygun font seçimi
(ancak şunu unutmayalım logo font değildir digital teknolojiyle bu eğilim genelleşti önceden bütünüyle kendine özgü karakter oluşturma eğilimi daha çoktu)
bir çimento firmasıyla, bir bluejean’ciye farklı tür fontlar kullanılmalı biz daha keyifli olsun diye bluejean firmasına logotype yapmak istiyoruz diyelim
bu arada
amblem: markanın logosuna ilişik şekil (turkcell’in antenli yaratıkçığı)
logo: markanın yazımı (turkcell yazısı)
logotype: amblem ve logo ikisi birden (bütünü)
demektir
firmamızın adı atıyorum sepia olsun
önce sepia yazısını hem majiskül (büyük harflerle), hem minüskül (tamamı küçük harflerle) yazıyoruz alt alta koyuyoruz ve grupluyoruz sonra daha önce taradığımız bazı fontları bu yazılara uyguluyoruz jean firması olduğu için, spor, minimalist, çılgın fontlar deneyeceğiz kütük gibi kaba fontlar uymayacak bir sürü font denedikten sonra şöyle bir gözden geçiriyoruz her font her laf diziliminde aynı güzelliği vermez fontu seçerken sepia üzerinde müdehale edebileceğinizi de kesinlikle düşünmelisiniz hange harfte ne tür bir numara yapabilirim fikri acaip önemli
ayıkladığımız fontlu olanları sayfa içinde tutalım diğerlerini atalım ya da bir süre daha bulunduralım daha sonra grup edilmiş sepia’lardan büyük harfli mi küçük olanlar mı tercihini yapın ben küçük olanı tercih ettiğimizi ama S’yi büyük yazacağımızı farz ediyorum
yani neymiş, ilk aşama uygun foınt seçimi
2- logoyı özgünleştirmek
sepia yazısına bir espri yükleyeceğiz ki özgün olsun aklıma şimdi geldi, şu örneği yapalım: S’pia e harfini atıp yerine Snin okunma örneğini kullanarak opostrof atalım logonun ilk kalıbını oluşturmuş olduk ayrıca sipia diye okunma riski de var ancak jean firması ya böyle olsun (işi özgünleştirirken zorlaştırmamalı örneğin ben de sepia’nın pi kısmına pi işareti koyarım derseniz logo seta filan gibi okunur yormadan yalın okutmalıyız)
S’pia yazısına renk denemelerini yapabiliriz şimdi ben genellikle iki renkli bir logo filan olacaksa önce siyah ve griyi yaparım logo son halini alınca renk denerim çünkü ilk önce renk deneyince, logonun estetiği kesin her renkte farklı oluyor ama bu bir tercih meselesi
3-amblem için şekil oluşturup logoyla ilişiklendirme, seçenekleri renklendirme ve final
amblem ne olacak? bu kısımda, yunus balığı, öpüşen gençler sillüeti, medusa, ateşböceği, karalahana… ne kullanılacak ne…sorunsalına doğru yanıt verecek fikri üretmeliyiz ben şunu yaptığımızı düşünüyorum, S’pia yazılımının opostrofu kancadır ya, biz de bunu e’ini yerine kullandık alıyorum e’yi, çok da küçültmeden ayna görüntüsüyle ters çevirip aynen bir virgüle benzeterek opostrof işareti olarak kullanıyorum diyelim ve bunu da şu tao işareti olan tiazink chi mia lee (!) sembolünün damlacığına benzetiyorum ve arta kalanlarla uçak yan sanayi fabrikaları için civatalar, pvc plakalar yapıyorum yani neymiş, kağıt kalemsiz yazarak yaparsan logo böyle bir ağdalı ballı oluverir işte
her logoya bir amblem şarttır diyemeyiz, bunu bilelim örneğin shubuo başarılı bir rafineri ürünüdür ve rengiyle, formuyla, o harfinin konuşma balonu ve priz etkisiyle iş çözülüvermiş
ayrıca logo yapımında hep ama hep aklınızda bulunması gereken durum şudur, logotype karışık form, geçişler, dolu degradelerden asla oluşamaz çünkü ilk gözönünde bulundurulacak olan şey bir logonun gerektiğinde 1-15 cm’ye küçültülebileceği ve yine gerekirse siyah beyaz kullanılabileceğidir (örneğin gazetelerdeki eleman ilanları)
şimdi, aranızda isteyenleriniz sepia markasına,
ister sözünü ettiğim espride ister farklı formatlarda logo yaparsa üzerinden değerlendiririz
Logo Nedir?
Bazı kurum ve kuruluşların, bazı etkinliklerin, ve bazı markaların kendilerini sadece bir isimle ifade etmeleri akılda kalıcılık açısından etkili olmayabilir İşte bu akılda kalıcılığı sürekli tutmak ve görüldüğünde o markanın akla gelmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş sembole “LOGO” denir(Örn: Coca Cola ‘nın el yazısı tarzındaki logosu, Mc Donald’s ın logosu)
İyi Bir Logo Nasıl Olmalıdır? Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Başlarken: Logoda amaç çok önemlidirÖnce amacımızı belirlemeli, logoyu ona göre düzenlemeliyiz Amacımız bir ismi logo haline getirmek midir? yoksa bir etkinliğe göre logo bulmak, yapmak mıdır? Dikkat etmeliyiz
* Akılda kalıcı olmalıdır
* Olabildiğince sade ve yalın olmalıdır
* Logo şekille ve yazı bir arada kullanılabilir
* Logo temsil ettiği kurumun, organizasyonun, markanın özelliklerine ve amacına uygun olmalıdır(Örn: Kimya ile ilgili bir organizasyonda, logo yapılırken deney malzemelerinden ya da kimya ile ilgili bir başka sembolden yola çıkılabilir)
* Logo yapılırken ,yapılacağı kurum ya da markanın kendi özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır(Kuruma ait; renkler,şekiller,amaç ve işlev)
* Logoda bazı kalıplaşmış sembollerden yola çıkılabilirMesela bir futbol ya da basketbol takımının logosunda “top” imgesi kullanılabilirYa da yemek ile ilgili bir firmanın logosunda bir yiyecek çeşidi veya aşçı figürü kullanılabilir)
* Logoda amaca uygun olarak, o firmanın ya da isminin baş harflerinden yola çıkılarak bir şeyler üretebilir…

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com