Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
araçlarının, azaltılır, deniz, hava, kara, kuvveti, sürtünme

Kara, Hava, Deniz Araçlarının Sürtünme Kuvveti Nasıl Azaltılır?

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

UÇAKLARDA SÜRTÜNME KUVVETİ NASIL AZALTILIR

Uçaklarda sürtünme kuvvetini azaltmak için kullanılan en önemli yöntem uçağın aerodinamik tasarımı Her uçağın farklı bir görevi olduğunu hatırlayalım Bu da kısaca, uçakların farklı hızlarda uçtuğu anlamına geliyor Uçakların yapacakları göreve göre tasarlanmaları da onların havada karşılaşacağı dirence en iyi karşı koyabilme yolu Bunun en iyi denendiği yerler de rüzgar tünelleri Rüzgar tünelleri yardımıyla bir uçak, üretime geçmeden denenir ve havada karşılaşabileceği sorunlar kontrol edilir Bu da farklı tasarımlar yaratılmasına yardım eder

KARA ARAÇLARINDA SÜRTÜNME

Bunun için yapılması gereken ilk şey, yüzeyin pürüzsüz olmasıdır Bu yüzden yağlar sürtünmeyi azaltan gereçlerin başında gelir Bunun için motorlarda yağ kullanılır Sürtünme yüzeyine temas eden alanın küçültülmesi sürtünmeyi azaltır Tekerlerde bilye kullanmalarının nedeni budur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com