Kan Ve Yağmur

Eski 11-04-2008   #1
GöKKuŞaĞı

Kan Ve Yağmur

* Milli Mücadele kahramanlarına, İstiklal Marşımızın kabulü ve Milli Şairimiz Mehmet Akife ithafen,

Sihirli bir el, tozlu tarih kitabımın sararmış sayfalarından birini açıyor Yanlış mı görüyorum diye gözlerimi ovuşturuyorum ama hayır, doğru Harfler yavaş yavaş eridi ve o siyah-beyaz görüntüler yerleşti yazıların yerine Askerler görüyorum; yığın yığın askerler; uykusuz, susuz, aç ve yorgun, ama güçlü askerler Toplar, tüfekler, cesetler, kanlar

İnsanlar karınca gibi, bir o yana bir bu yana koşuyorlar Çocuklar ağlıyor, yaşlılar yorgun gözlerle olup biteni izlemek yerine, tutmayan bacaklarına rağmen bir şeyler yapabilmek için yırtınıyorlar O da ne? Kadınlar da var Hem de öyle yürekli, öyle azimliler ki Tozdan dumandan göz gözü görmüyor Komutanlar bağırıyor, hem emrediyor hem de kendi buyruklarını ilk önce kendileri uyguluyorlar

Karşı tarafa bakıyorum: tek tip lejyonerler Ruh yok, istek yok; ama güçlüler Paraları, silahları, makineleri var Bu insanlar delirmiş mi diyorum kendi kendime Nereye kadar tutunabilirler bu teknoloji karşısında? Ne garip insanlar bunlar diyorum

Bir dakika bir dakika! Savaş kızıştı Helal olsun be ihtiyar delikanlı, nasıl vurdun o burnu büyük albayı Dur küçük çocuk dur! O sopayla başaramazsın o koca tüfekle baş etmeyi Koşun kurtarın, göz göre göre gidiyor çocuk! Of yapmayııınnn! Ne gerek vardı o günahsızın tazecik kanının da diğerleri gibi toprağı sulamasına Doymadın mı zalim toprak? Daha ne kadar kurban istiyorsun? Teyzeme bakın, nasıl koşuyor cephane yetiştireyim yavrularıma diye Ama o da ne? O da yiyor adres bilmez kurşunu sırtına

Aman Allahım, yeter bu zulüm artık! Kapamak istiyorum, kapanmıyor şu lanet olası kitap Ecdadımın katlini izlemek için açmadım ki ben bunu

Ama durun durun! Bütün bu vahşet kalktı ortadan, bak güneş nasıl da gülümsüyor dağların ardından"Nereye kadar tutunabilirler?"demiştim ya, cevabımı aldım ben Sadece ben mi? Tüm dünya aldı bu cevabı yüzlerine inen ağır bir tokat gibi

Bu yağmur aydınlık geleceğin habercisi Yavaş yavaş, ama sertçe dökülüyor Her damlası bir hançer gibi saplanıyor o zalimin göğsüne, bu insanlara yaşattıklarının öcünü almak istercesine Her damla koca bir insanın bütün kanını temizliyor ve yepyeni umutlar ekmemiz için hazırlıyor toprağı

İnsanlar buruk, ama nasıl da mutlu ve gururlular Alınları açık, başları dik, bir daha bu günleri yaşamamaya ve yaşatmamaya yeminli, emin adımlarla ilerliyorlar Dünya yeniden yaratılıyor sanki Ağaçlar, dağlar, denizler, kuşlar ölmüşlerdi ya, diriliyorlar artık Esaret zincirleri kırıldı, dev uyanık bundan sonra Heeyy! Size söylüyorum satılık ruhlar! Dinleyin beni

Ve bir bayrak oluşuyor nur ile Gurur bekçilerinin kanlarıyla hayat bulmuş coşkun ırmaklar gibi akan; ölümümüzü de dirilişimizi de yukarıdan izlemiş, insanlarımızın yüreklerindeki inanç ateşi kadar parlak olan "ay ve yıldız"a da hükmeden bir bayrak Ve o marş Sonbahar rüzgârlarıyla beraber kulağıma cesaret ve umut ninnileri fısıldayan o marş

Aaa! Kitap kapanmış Ama dur! Marş devam ediyor ve sonsuza kadar da devam edecekmiş gibi görünüyor Ne diyordun güzel sesli bülbül:

"Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakka tapan, milletimin istiklal!"

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com