Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
sabır, vakar

___ Vakar Ve Sabır___

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

___ Vakar Ve Sabır___

Euzü billahimineşşeytanirracim
Bismillahirrahmanirrahim
Elhamdülillahi Rabbil alemin
Essalatü vesselamu ala Rasülüne Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain

Müslümanda en çok bulunması gereken en mükemmel özelliklerden birisi de; vakar ve sabır özellikleridir Çünkü İslâmî çalışmalar zorluklarla doludur İslâm'a davet yolunun etrafı güçlüklerle kuşatılmıştır Eziyet ve şiddet, töhmet edilmek, kabahati yüze vurulmak, maskara edilmek gibi kötü cezalar İslâm için çalışanların azmini gevşetmek, onları hareketsiz hale getirmek ve onları Allah'ın (cc) dinine çağırmaktan vazgeçirmek için İslâm düşmanları tarafından, din için çalışan müslümanların önünde biriktirilen ve uygulanan korkunç cezalardır Bu durumdan açıkça anlaşılıyor ki, İslâm davetçisi olan kardeşimizin sabırlı olması onun en önemli özelliklerinden biridir Onun bu davayı, karakterleri, akıllan ve mizaçları değişik olan bütün insanlara götürmesi gerekli Bu dâvâyı; cahil, bilgin, akıllı, aşın duygusal, yumuşak tabiatlı, kalbi taşlaşmış, yumuşak huylu, sakin ve tepki gösteren bütün insanlara götürmesi gerekir Daha sonra, aklî dengelerine göre insanlarla konuşması ve bütün insanların derdine tahammül etmesi ve onların kalplerine girmeye teşebbüs etmesi gerekir Ancak onun bu hareketleri; sabır, tahammül ve hilmden meydana gelen büyük bir enerjiye muhtaçtır

Bundan dolayı Kur'ân ve Peygamberin yönlendirmeleri; sabır, tahammül ve ağırbaşlılıkla süslenmeyi teşvik etmekle dolup taşmaktadır

1 Kur'ân'ın bu konudaki teşviklerinden bazıları şunlardır:

"Kim sabreder ve affederse, işte bu işlerin en büyüğündendir" (Şura 43)
"Onun için şimdi sen güzel bir hoşgörü ile muamele et" (Hicr, 85)
"Ancak sabredenlere mükâfatları hesapsız ödenecektir" (ZÜmer, 10)
"Bağışlasınlar, aldırmasınlar! Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayan ve esirgeyendir" (Nûr, 22)
"Cahiller kendilerine laf atıp sataştıkları zaman aldırmadan `Selâmetle!' deyip geçerler" (Furkân, 63)

2 Hz Peygamber'in (sav) bazı fermanları da şunlardır:

"Muhakkak ki kul, sabretmekle gündüz oruç tutan ve gece nafile namaz kılan kimsenin derecesine kavuşur"
"Allah'ın kendi vasıtasıyla evleri mamur kıldığı ve dereceleri yükselttiği davranışları size bildireyim mi?" "- Evet ey Allah'ın elçisi, onları bize bildir" dediler "Sana karşı kaba davranan kimseye yumuşak davranman, sana zulmedeni affetmen, seni mahrum edene dünya malından vermen ve senden ilişkisini kesene ihsanda bulunmandır" dedi

Allah'ın elçisi Hz Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: Allah kıyamet günü bütün yaratıkları bir araya getirdiğinde bir kişi Şöyle seslenir
- Fazilet sahipleri nerededir?
Ve efendimiz sav sözlerine şöyle devam etti:
"Sayıca az olmalarına rağmen bazı insanlar kalkıyor ve acele cennete doğru gidiyorlar Melekler onları karşılıyor ve onlara- -Faziletlerinizin sebebi nedir? diyorlar Onlar şöyle cevap veriyorlar- -Bize zulmedildiği zaman sabrediyorduk Bize kötülük yapıldığında ağırbaşlı davranıyorduk Bunun üzerine onlara- -Cennete giriniz Çalışanların mükâfatı ne güzeldir, denilir"

3 Hz Peygamber'in (sav) bazı tatbikatları da şöyledir:

Huneyn gününde bir adam Hz Peygamber'in (sav) ganimet taksimini kastederek, "Vi bu taksim, kendisiyle Allah rızası kastedilmeyen bir taksimdir" dedi Bu söz Hz Muhammed'e (sav) bildirilince şöyle buyurdular:
"Allah Musa'ya rahmet etsin Musa bundan daha çok eziyet görmüş fakat sabretmişti"

Enes b Malik'ten (ra) rivayet edildiğine göre Hz Peygamber (sav) bir gün Decran'da imal edilen kalın bir aba giymiş olduğu halde camiye girdi Bir bedevi arap ona yetişti ve Rasûlullah'ın abasının bir tarafını öyle çekti ki, aba Hz Peygamber'in boynunda iz bıraktı Ve bedevî şöyle dedi: - Ey Muhammed!: Yanında bulunan Allah' malından bize ver! Hz Peygamber (sav) ona baktı, tebessüm etti, sonra bu bedevîye biraz dünya malı verilmesini emretti
Başımıza benzer bir durumun geldiğini tahayyül edin, bir dilencinin paltomuza yapışıp 3-5 kuruş istediğini Bırakın tebessümü, vereceğimiz varsa da vermeyiz, sırf o 'densizce' hareketinden ötürü

Bir rivayete göre, bir kadın erkeklerle çirkin laflar konuşuyordu Hz Peygamber (sav) yerde oturmuş tirit yerken, o kadın geldi ve şöyle dedi: - Şuna bakın, köleler gibi oturuyor ve köleler gibi yemek yiyor
Bizler birer 'hiçken', bir kadın hel ki bir erkekle çirkin laflar konuşan bir kadın benzer cümleler kursa ''SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN?'' diye başlamaz mıyız acaba?

Ebû Hüreyre'nin rivayet ettiğine göre bir adam:
- Ey Allah'ın elçisi! Benim bazı akrabalarım var Ben onlarla ilgileniyorum, onlar benimle- ilişkilerini kesiyorlar Ben onlara iyilik ediyorum, onlar bana kötülük yapıyorlar Ben onlara yumuşak davranıyorum, onlar bana kaba davranıyorlar" dedi Bunun üzerine Hz Peygamber:
"- Eğer dediğin gibi isen, onlara sıcak kül yediriyor gibisin (Yani onlar yaptıkları aşağılıktan dolayı sıcak kül yemiş gibi elem duyacaklardır) Sen bu şekilde devam ettikçe Allah tarafından onlara karşı seninle daima bir yardımcı bulunacaktır" buyurmuştur

Hz Peygamber'den (sav) alacağı olan bir yahudi malını almaya gelip ona; "- Siz Abdülmenaf oğulları, borcunuzu ödemeyen saltanatı da bırakmayan bir milletsiniz" deyince Hz Ömer (ra), onun boynunu vurmak istedi Bunun üzerine Hz Peygamber (sav) ona,
"Ey Ömer, ondan, borcunu güzel istemesini ve benden de güzel ödememi talep etmen gerekirdi" buyurdu Rivayet edildiğine göre, Hz İsâ (as) beraberinde arkadaşları bulunduğu halde insanları Allah'a (cc) iman etmeye çağırmak için köyleri dolaşıyordu O insanlara iyi şeyler söylüyor, köylüler ise ona kötü şeyler söylüyorlardı Ona sövüyor ve küfrediyorlardı Havârîler bu duruma hayret ettiler ve Hz İsâ'dan (as) bunun hikmetini sordular O, şöyle dedi: Herkes yanında bulunan Şeylerden sarf eder ******

Eziyete sabretmek ve suçluları affetmek, sevgiye ve dostluğa sebep olur Birbirinden ayrılma ve ihtilafa düşmeyi engeller ve yalnız yüce Allah'ın rızasırlı elde etmeye sebep olması bile kâfidir
(alıntıdır)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com