Özel İtalyan Lisesi Tarihi

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Özel İtalyan Lisesi Tarihi

Tarihi
Kuruluş ve sonrası
Osmanlı İmparatorluğu zamanında Ceneviz, Venedik ve Sicilyalılar Osmanlı sultanlarından aldıkları izinler sayesinde Galata ve çevresi ile Haliç kıyılarında ticaret yapabiliyorlardı Bu bölgelerde ticaret için bulunan İtalyan topluluklarında yer alan varlıklı aileler çocuklarının eğitimi için özel öğretmenler tutabilirken fakir çocuklar ise katolik din adamlarında ders alıyordu Bu alandaki boşluk 1861 yılında İtalyan Diplomatik çevresinin katkılarıyla İstanbul'daki İtalyan topluluğu için açılan akşam okulu giderilmeye çalışıldı XIX yüzyılın son dönemlerinde İstanbul'daki bir diğer faal kurum İtalyan Hükümetine bağlı Societa' Operaia di Mutuo Soccorso per l'Assistenza'dır Bu kurum eğitim hayatına 1885 yılında başlayan günümüzde Nuri Ziya Sokak olarak bilinen, İstiklal Caddesi'ni eski Grand Rue de Pera'yı kesen, dönemin Rue de Pologne sokağındaki Kraliyet ilk ve ortaokulunun (Regia Scuola Elementare e Media) açılmasına öncülük etmiştir Bu okula 1885 yılında Beyoğlu Hayriya Sokak'ta faaliyete başlayan İtalyan Ticaret Merkezi eklenmiştir Eğitim süresi üç yıl olan ve Teknik Okul diploması veren Merkez, 1900 yılında dört senelik eğitim veren üst düzey bir kursla eğitim seviyesini yükseltmiştir Söz konusu kursta verilen diploma İtalya Krallığında bulunan Üst Düzey Ticaret Merkezlerine ve Napoli'deki Doğu Bilimleri Enstitüsü'ne geçiş imkanı veriyordu
1910 yılında Kraliyet ilk ve ortaokulundaki dört sınıfa, eğitim süresi dört yıl olan [lise] eğitimi ilave edildi ve Türk ile İtalyan öğrencilerine açıldı
İtalyan Okulu'ndaki eğitim 1911 yılında kesintiye uğradı ve 1913-1914 eğitim öğretim yılında tekrar başladı Eğitim 30 Nisan 1915 yılında I Dünya Savaşı sebebiyle tekrar duraklatıldı Savaşın bitimiyle ortaokul ve İtalyan Lisesi, ekim 1919 yılında günümüzdeki yerine, Tom Tom Kaptan Sokağa taşındı
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından ve Lozan Antlaşması'ndan (Ağustos 1924) sonra, 30 Kasım 1914 yılından önceki tarihlerde Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı okullar Türk Okulları ile eşit şartlarda ve resmi olarak tanındı İtalyan Lisesi de bu statüde yer aldı
1966 yılında Profesyonel gelişim kursu kapatıldı ve Teknik Ticaret Merkezi'nin eğitimi kademeli olarak durduruldu 1998-1999 eğitim-öğretim döneminde yürürlüğe giren zorunlu eğitim kanunu ile (4306/97 sayılı zorunlu eğitim kanunu) İtalyan dili öğretimi için lise öncesi hazırlık sınıfı açıldı ve İtalyan Lisesi'nin ortaokul kısmı kapandı
Günümüz

Özel İtalyan Lisesi'nin ön cephesi

Günümüzde İtalyan Lisesi dört yıllık eğitim veren, devlete bağlı Özel İtalyan Lisesi'nden oluşmaktadır Söz konusu okul, Fen ve Türkçe-Matematik olarak iki bölümden oluşmaktadır Türkçe-Matematik bölümü, Türkiye'deki üniversitelere giriş sınavında yapılan değişikliklerin sonucunda, ortaya çıkan Türkçe öğretim gereksiniminden hayata geçirildi
Lisenin bünyesinde, 1997 yılında yürürlüğe giren ve adı geçen 4306 sayılı kanun gereği Türk veya çifte vatandaşlığı olan Türk öğrencilerin gidemediği, sadece İtalyan ve yabancı uyruklu öğrencilerin alındığı, 2003-2004 eğitim-öğretim yılında faaliyete başlayan bir ortaokul bulunmaktadır

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com