Danişmentli Köyü Ereğli Zonguldak

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Danişmentli Köyü Ereğli Zonguldak

danişmentli köyü bilgileri - danişmentli köyü tanıtım - danişmentli köyü resimleri

Danişmentli, Zonguldak ilinin Ereğli ilçesine bağlı bir köydür

===Tarihi===köyde önceden bir kadı varmış herkes ona daanışmaya geliyormuş o yüzden danişmentli olmuş

Kültür

Köyün gelenekleri kadınlar köye özel yerel kıyafet giyerler (şalvar,poğ,eşarp,vs) Köyümüzün kendi yaptığı baklava nın yanısıra köy fırınlarında yapılan köy ekmeği ve pidesi meşhurdur

Coğrafya

Zonguldak iline 75 km, Ereğli ilçesine 14 km uzaklıktadır

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir (Genel olarak karadeniz iklimi hakimdir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 2000 ne yakın

2000 914

1997 990

Ekonomi

Köyün ekonomisi önceleri hayvancılık ve tarıma dayalı olsada özelliklede son zamanlarda fındık tarımı gelişmiştir Günümüz itibariyle tarım neredeyse terkedilmiş durumda hayvancılık ise yapılmaktadır Köyün ekonomisi erkeklerin bu bölgelerde iş bulamamalarından dolayı onları yurt dışında çalışmaya sevk etmiştir erkek nüfusunun geneli belli bir yaşa geldikten sonra yurt dışına çıkmayı düşünmektedir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır 2004 yılında köyümüz genç 1973 doğumlu ERCAN YILMAZI seçmiştir

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004-2009-? -ERCAN YILMAZ(günümüz itibariyle 1 dönemidir)

1994-2004 - HÜSEYİN DUMAN(2 dönem muhtarlık yapmıştır)

1994 - Selahattin Bayar(1 dönem muhtarlık yapmıştır)

1984-1989 -Mustafa Temel (2 dönem muhtarlık yapmıştır)

2009-2014 MUHTAR ADAYLARI:

- Şuan hala muhtar olan ERCAN YILMAZ muhtarlık için tekrar aday olmuşur

- Diğer aday ise MEHMET SEVİM dir

Köyde seçim propagandası nasıl yapılır?

Köyde adaylar kendilerini destekleyen kişilerle beraber kahveleri dolaşarak gnellikle seçmenlerle orada buluşurlar burada adaylar kendilerini anlatma fırsatı bulurlarSeçim bazen o kadar çetin geçerki kahvehanelerde oyun bile oynanmaz tamamen seçim konuşulur

Köy genel bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak ilköğretim okulu günümüz itibariyle 2 derslikten oluşmakta ve 90 na yakın öğrenci bu okulda eğitim görmekte okulu yetersizliğinden dolayı öğrenciler sabahçı ve öğlenci olarak 2 grupta eğitim vermektedir Köyde şuan itibariyle anaokulu bulunmamaktadır öğrenciler anaokuluna gitmek için çevre köy olan dedeler köyüne eğitim için gitmekte fakat ulaşım problemi olduğu için çoğu öğrencide anaokula gidememektedir Köyün su sıkıntısı danişmentli köyü muhtarı ERCAN YILMAZ seçilene kadar dewam etmekteydi Yapmış olduğu çalışmalar sayesinde köy kuyusu derinleştirilerek su sıkıntısı şimdilik çözülmüş durumdadır köyde kanalizasyon yoktur köy halkı kanalizasyon ihtiyacını tamamiyle evlerinin yakınlarına kazdıkları lağım kuyularıyla karşılamaktadırlarKöyde sağlık ocağı vardır Ayrıca köyde topsahası vardır ancak bakımsızdırKöyün en önemli sorunu ise kış aylarında dewamlı elektiriğin bakımsız hatlardan dolayı kesilmesidirHal böyle olunca çoğu zaman muhtar ve köylüler ağaçtan yapılma direkleri elektirik görevlileriyle beraber kaldırmak için uğraşmaktadırlar
[COLOR=black]

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com