Ahmed Ziyâeddîn Gümüşhânevî

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ahmed Ziyâeddîn Gümüşhânevî

Ahmed Ziyâeddîn ve tövbekâr kemancı

Ahmed Ziyâeddîn Gümüşhânevî 1813 (H1228) târihinde Gümüşhâne’nin Emirler Mahallesinde doğdu 1893 (H1311) târihinde İstanbul’da vefât etti Kabr-i şerîfi, Süleymâniye Câmii avlusunda Kânûnî Sultan Süleymân Han Türbesinin kıble tarafındadır ABDÜLFETTÂH-I AKRÎ’NİN TALEBESİ
Bu mübarek zat, evliyânın büyüklerinden Abdülfettâh-ı Akrî hazretlerinin talebesidir Abdülfettâh-ı Akrî hazretlerinin 1864 yılında vefâtından sonra Ahmed Ziyâeddîn Efendi, İstanbul’da hak yolun bilgilerini anlatmaya başladı
Ahmed Ziyâeddîn Gümüşhânevî hazretleri Beykoz taraflarındayken bir gün elinde kemanla serseri serseri dolaşan birini gördü Fısk ve günah içindeydi Başını o kişiden yana çevirdiler ve hizmetçisine; “Git o zavallıyı çağır buraya gelsin” buyurdular Bundan sonrasını hizmetçi şöyle anlatır:
O çalgıcı kişinin yanına vardım ve ona; “Gel seni hocamız Ziyâeddîn Gümüşhânevî hazretleri istiyor” dedim Çalgıcı gülmeye başladı ve bana; “Hocanız beni ne yapacakmış?” dedi Ben de; “Bilmiyorum Seni çağırmamı söyledi” dedim Berâberce geldik Ziyâeddîn hazretleri ona; “Yaklaş!” buyurup kulağına bir şeyler fısıldadı Bunun üzerine kemancı titreyip ağlamaya başladı Tövbe ederek hocama talebe oldu Dergâhta yıllarca sadâkatle hizmet etti Güzel hallere kavuştu Lâkin Ziyâeddîn hazretlerinin ona gizlice ne söylediğini kimse anlayamamıştı
Dergâhtaki talebeler bir gün tövbekâr kemancıya; “Kardeşim! Hayli zamandır gizler durursun Açıkla bu sırrı!” dediler Bunun üzerine o şöyle anlattı:

“SENİN ÂKIBETİN İYİ OLACAK”
“Önceleri bir zâtın talebesiydim Lâkin o zâtın etrâfını bozuk inanışlı kimseler sarmıştı Hocamsa îtikâdı düzgün temiz birisiydi Vefât edeceği zaman bana; ‘Oğlum! Seni Allahü teâlânın sâlih kullarına ısmarlıyorum Âkıbetin iyi olacak Sakın evliyâyı inkâr etme!’ buyurdu Sonra vefât etti Bunun üzerine ben bozuk inanışlı kimselerden ayrıldım Birçok yerler dolaştım Lâkin nefsime uyup serseri bir hâle düştüm Çalgıcı oldum Cenâb-ı Hak karşıma Ahmed Ziyâeddîn Gümüşhânevî hazretlerini çıkardı Beni de ona yaklaştırdı Gümüşhânevî hazretleri o gün gizlice kulağıma; ‘Oğlum! Hocan seni bize ısmarladı Artık hak yolu bizden öğrenirsin’ buyurdu Bu sözü işitince hemen hocamın yıllar önce bana söylediklerini hatırladım ve talebesi oldum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com