İlk Yardım Nasıl Yapılır

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İlk Yardım Nasıl Yapılır

Değişik Durumlarda İlk Yardımın Yapılması
İlk Yardımın Yapılması İle İlgili Bilgiler

SOLUNUM YOLU NASIL AÇILIR?
1Agizda yabanci cisim, ,kirik takma dis ve solunumu engelleyecek bir sey varsa varsa çikarilir
2Bilinci kapali kisilerde dil arkaya düsüp havayolunu tikayabilirBu durumda bas geriye itilip çene yukari kaldirilarak nefes yolu açilir
SOLUNUM YOLU NASIL DÜZELTILIR? (SUNI SOLUNUM)
Solunumu duran kisiye derhal suni solunum uygulanmalidir

1Hasta sert bir zemine yatirilir
2Agiz içi temizlenerek varsa yabanci cisimler çikarilir

3Çenesi yukari kaldirilarak bas hafifçe arkaya itilir

4Agizdan agza solunum yapilacaksa burun kapatilirBurundan solunum yapilacaksa agiz kapatilir
5Derin bir nefes alinip,solunum yaptirilacak kisinin agzina (yada burnuna) agiz yerlestirilir
6Hastanin gögsünün kabarmasina yetecek miktarsa nefes verilir
DOLASIMIN ETKINLIGI NASIL SAGLANIR?(KALP MASAJI)

1Kalp durmussa hemen kalp masajina baslanir
2Hasta sert bir zemine yatirilir ve bir yanina diz üstü oturulur
YARA IÇINDEKI YABANCI CISIM,KEMIK,PARÇASI VS ÇIKARILMAMALIDIR
3Gögüs kemiginin (iman tahtasi) üçte bir alt ucuna bir elin ayasi sikica yerlestirilir,diger elin ayasi bunun üstüne konurParmaklar hastaya temas etmemelidir
4 Kollar dik tutularak (Bilek ve dirsekler bükülmeden)sabit ve ritmik bir sekilde gögse 4-5 cm bastirilir
5 Arada nabiz kontrol edilerek dakikada 60 kez olmak üzere dolasim baslayincaya kadar devam edilir

BAYILMALARDA UYGULANACAK ILKYARDIM KURALLARI

1Elbiseleri boyundan, gögüsten ve karindan gevsetilir
2Hastanin beynine kan gitmesini saglamak için düz bir yerde sirtüstü yatirilarak,ayaklari yukari kaldirilir ve sonrada sok pozisyonunda bekletilir Kesinlikle basinin altina yastik konmaz
3Hastaya uyarici kokular koklatilir
4Hastanin zorlanmaksizin kendine gelmesi beklenir
5Kendine geldiginde su, çay gibi içecekler azar azar verilmelidir

GÖGÜS YARALANMALARINDA ILKYARDIM

1Yarali,yari oturur duruma getirilir
2Havanin akcigerlere dolmasina engel olmak için açik olan yara yerine temiz bir bez kapatip basinç yapmadan sarilir
3Kazazedenin isi kaybi önlenir

KARIN YARALANMALARINDA ILKYARDIM

1Hastaya agizdan yiyecek içecek verilmez
2Yarali basi hafif yüksek, dizlerinin altina rulo edilmis bir battaniye konularak sirt üstü yatirilir
3Herhangi bir organ disari çikmis ise asla el sürülmezGenis bir gaz bezi varsa serum fizyolojik ile islatilarak basinç yapmadan organlarin üzerine örtülür
4Yarali zaman geçirmeden sevk edilir
EGZOZ ZEHIRLENMELERINDE ILKYARDIM

1Hasta derhal temiz havaya çikarilir
2Bilinci tam kapali olmayanlar temiz havada derin solunum yaptirilir
3Bilinci kapali veya solunum yapmakta güçlük çeken hastalara suni solunum tatbik edilir
4Beden isisinin düsmesini engellemek için üstü örtülür
5Hasta en seri sekilde saglik merkezine gönderilir
SINDIRIM YOLU ZEHIRLENMELERINDE ILKYARDIM

1Zehrin sulanmasi ve emilimin yavaslamasi için hastalara; süt, yumurta aki, nisasta solüsyonlu su içirilir
2Kusmasina yardim edilir
3Asitle olan zehirlenmelerde, hasta hiçbir zaman kusmaya zorlanmaz Su ve süt yumurta aki karistirilarak içirilir
4Alkali ile olan zehirlenmelerde:1/4 oraninda sirke ile hazirlanmis 500ml su veya limon suyu içirilir
KANAMALARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1Kanayan uzuv (kol,bacak vs) yükseltilir
2Yara üzerine temiz gazli bez, mendil veya çamasir parçasi konur ve sikica bastirilir
3Kanama durmazsa kanayan yerin 5 cm yukari kismina bandaj uygulanir
BURUN KANAMASINDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1Burnu kanayan kisinin basi hafifçe öne egilir
2Hasta burun üzerine basinç yapar
3Bu sirada agizdan nefes alip verir ve asla sümkürmez
4Burun kanamasinda hastanin basi geriye dogru kaldirilmaz
ELEKTRIK ÇARPMALARINDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1Önce ilk yardimci kendi güvenligini saglar
2Elektrik akiminin yarali ile temasi kesilirBu yapilmadan önce yaraliya dokunulmaz
3Kuru tahta parçasi ve lastik gibi elektrik geçirmeyen maddelerle hasta çekilerek veya kablo itilerek akimdan kurtarilir
4Solunum durmussa yapay solunuma, kalp durmussa kalp masajina baslanir
5Yanik varsa soguk su ile yikanir
KIRIKLARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1Hasta sarsilmaz ve hareket ettirilmez
2 Kanama varsa durdurulur
3 Hasta tasinmadan önce kirik bölgesi hareketsiz hale getirilir (Bunun için tahta gibi sert cisimler kullanilabilir)
4Açik kirik varsa (kirik uçlari görülüyorsa) kirik kemik parçalarina kesinlikle dokunulmaz ve bunlar yerlestirilmeye çalisilmazYara üzerine temiz bir gazli bez kapatilir
YANIKLARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1Soguk musluk suyu ile agri azaltilir
2Hastanin takilari çikartilir (Daha sonra olusabilecek sisler nedeniyle çikarmak zorlasabilir)
3Olusan kabarciklar patlatilmaz
4Yanan kisimlarin üzeri temiz gazli bezle kapatilir hiçbir sey sürülmez
5Hastanin bilinci yerinde ise bol su içirilir
6Yanik yüzeyine dis macunu, salça, yogurt gibi maddeler kesinlikle sürülmemelidir
YARALANMALARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1Kanama varsa kontrol edilir
2Yaranin kirlenmesi önlenir
3Varsa kopan parça korunur (Islak bir gazli beze sarilip bir naylon torbaya konulur,bu torba da içi buz dolu baska bir torbaya konulur)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com