Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
astım, bronşit, hastalığınız

Hastalığınız Astım Mı, Bronşit Mi?

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hastalığınız Astım Mı, Bronşit Mi?

Hastalarımız bu soruyu bize çok sık sorarlar: "Doktor bey, hastalığım astım mı, bronşit mi?" Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Ahmet Rasim Küçükusta,bu iki hastalığın farkını şöyle açıklıyor:

Gerçekten de bu ikisi birbirine benzeyen ve birbiriyle karıştırılan hastalıklardır Bronşit dersek çoğu hasta sevinir, ama astım dediğimiz zaman pek çok hasta karamsarlığa kapılır, üzülür Zira halk arasında astımın kötü bir adı vardır astım, tamamen geçmeyen, belki hemen öldürmeyen, ama süründüren bir hastalık olarak bilinir

astım, tamamen geçmez sözü doğrudur, çünkü astım genetik yani kalıtsal bir özelliktir ve bugünkü tedaviler astım belirtilerini ortadan kaldırabilse de, astımın tamamen geçmesi mümkün değildir

Ancak, astım tamamen geçmez derken, hastalığın sürekli olarak belirti vereceği de sanılmamalıdır Tedavi gören hastaların hemen hemen tamamında ve hatta tedavi de görmeseler de bazı hastalarda astım belirtilerinin aylarca, yıllarca ortaya çıkmaması mümkündür

GENETİK YATKINLIK ŞART

astım, genetik bir hastalıktır Yani, astım olup olmamak kimsenin elinde değildir Sanıldığı gibi, şiddetli bir üşütme, iyi tedavi edilmeyen bronşit astıma neden olmaz astım olmak için mutlaka genetik bir yatkınlık olması gerekir

Ama, astım tıpkı diyabet gibi, hipertansiyon gibi multi-genetik bir hastalıktır, yani astımın ortaya çıkmasında birden fazla genin etkisi vardır Ancak, genetik yapısı uygun olsa da herkes astım olmaz

astımın bir hastalık olarak ortaya çıkması için, çevresel faktörlerin de çok önemli rolü vardır Bunların bazıları uygun genetik özellikler sahip bir kişide astım oluşumunu kolaylaştırır Meselâ, annenin gebe iken sigara içmesi ya da çocuk dünyaya geldikten sonra ev ortamında sigara içilmesi, küçük çocukluk çağında geçirilen RSV bronşioliti, hava kirliliği, vitaminler ve antioksidanlardan fakir diyet, fazla antibiyotik kullanımı, şişmanlık gibi

Buna karşılık, bazı çevresel faktörler ise astımın gelişimini önler ya da geciktirebilir Meselâ, alerjenlerden arınmış ortamda yaşama, küçük yaşlarda geçirilen kızamık, kabakulak, suçiçeği, nezle gibi bazı çocukluk dönemi enfeksiyonları, A, C, E vitaminlerinden ve omega-3 yağ asitlerinden zengin diyet gibi

ASTIMIN İYLEŞME DÖNEMLERİ

Biz astımdaki bu iyileşme dönemlerine tıp dilinde 'remisyon dönemi' diyoruz astım, zaman zaman remisyona girer Bu, en çok buluğ çağında görülür Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalardan birine göre, çocukluğunda astımı olanların %55'inde 14 yaş civarında belirtilerin tamamen ortadan kalktığı saptanmıştır Bir başka araştırmada ise, 28 yaşlarında, 7 yaşından önce astım belirtisi gösterenlerin %55'inin düzeldiği belirlenmiştir

Benim kişisel gözlemlerime göre de, çocukluğunda astımı olanların ortalama %50'sinde buluğ çağında hastalık belirtileri kaybolmaktadır Ancak, bunların %50 kadarında 20 yaşından sonra astım tekrar belirti vermeye başlamaktadır

ahmetrasimk@mynetcom

(Mynet)

Kaynak : Baypostacom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com