Aşırı Dövme Arzusu

Eski 07-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aşırı Dövme Arzusu

Soru: Bazen görünürde bir neden olmasa bile birini dövme ihtiyacı hissediyorum Hiç bir neden yokken çok sinirliyim, ve duygularımı kontrol edemiyorum Genellikle çok kontrollü bir kadınımdır Ergenlik döneminde şiddet eğilimlerim olmuştu Fakat bu sorunların hallolduğunu düşünmüştüm Şimdi birden bire, sadece arzu da değil, fiziksel olarak birini dövmenin yumruklamanın ya da birşekilde canını acıtmanın ihtiyacını hissediyorum Kulağa çok saçma geldiğini biliyorum, ama kiminle konuşacağımı ya da ne yapacağımı bilmiyorum BB

Cevap: Yaşadığınız sinir ve potansiyel şiddet problemi konusundaki farkındalığınızı ve bu konuda bir yardım alma isteğinizi takdit ediyorum İnceleyebileceğiniz bazı kitaplar söyleyeceğim, fakat umarım daha kişisel bir destek ve yardım için bir psikolog ya da diğer bir terapistten danışmaklık almayı da dikkate alırsınız Sizdeki bu değişimin fiziksel bir nedeni olmadığından emin olmak için baştan aşağı fiziksel bir check up’tan geçmenin de bir zararı olmayacaktır

Öfke ve şiddet arzularınızın, uzun bir süre sessiz kaldıktan sonra aniden uyanışa geçtiğini hissettiğinizi söylüyorsunuz Hayatınızda son zamanlarda, böyle bir öfke ve şiddet duygusa temel olması olası bir değişiklik olup olmadığını merak ediyorum İşinizde ya da kişisel ilişkilerinizde problemler ya da zorluklar var mı? Olduğundan daha fazla bir stres yaşıyor musunuz, ya da bunalmış ya da tuzağa düşmüşlük duygusu yaratacak bir kronik stresiniz var mı? Fiziksel ve duygusal olarak tükendiğimizde, çok ufak stres ya da problemlerle bile başadebilecek çok az enerjimiz olur ve normalde bizi hiç rahatsız etmeyecek şeylerle başa çıkarken bile koptuğumuzu hissederiz Tuzağa düşmüş olduğunu hissetmek de, kavga etme arzumuzu tetikleyebilir Şiddet dolu bir çevrede büyüyen insanlar da özellikle, tuzağa düşürülmüş hissettiklerinde saldırmaya eğilimli (ya da öyle yapmayı isteyebilirler) olabilirler

Eğer stresin problemin bir parçası olabileceğini düşünüyorsanız, mümkün olduğunca çabuk stres azaltma ve yönetme stratejilerini hayata geçirmeye çalışmak yardımcı olabilir Bu, nerede mümkünse kuvvetinden fazla çalışmayı orada kesmek demektir; dengelenmiş bir diyet şeklinde beslendiğinizden (bütün yönleri ile – sadece kilo kaybetmek için değil – sizi yediğinizde daha alıngan yapabilen şeyleri de kısıtlamak) emin olmak demedir; yeterli derecede uyumak, dinlenmek ve egzersiz yapmak demekdir; günlük olarak sizi rahatlatacak ve keyif verecek şeyler yapmak demektir Öfke yönetimi konusunda uzman bir psikolog ya da diğer bir zihin sağlığı profesyoneli ile konuşmayı da dikkate alın

Psikiyatrist Peggy Elam

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com