Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arası, dans, iletişimin, kültürler, sanat, sırrı

Kültürler Arası İletişimin Sırrı: Sanat Ve Dans

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kültürler Arası İletişimin Sırrı: Sanat Ve Dans

Ortadoğu'da hiçbir zaman bitmeyen çatışmalar kimilerince kültürler çatışmasının bir parçası Ancak bir sanatçı var ki yıllardır bunun tam tersini ispatlamak için çalışıyor Amerikalı dansçı Diana Calentini'nin Mısır'da Arap ve Batı danslarını birleştirerek hazırladığı sahne gösterisi Mısırlıları büyüledi

Dinana Calenti Kahire Üniversitesi'nde dans dersleri vermek üzere 20 yıl önce Mısır'a gitti Calenti müzik ve figürlerle bir hikayeyi anlatan geleneksel Mısır dansına hayran kaldığını söylüyor Amerikalı dansçı bale ve modern dansla Mısır figürlerini birleştirmek için kolları sıvamış Mısır Kültür Bakanlığı da Calenti'den Mısır danslarını ve folklörünü geliştirip modernize etmesini istemiş Calenti şöyle konuşuyor: Mısır'a gittiğimde eğitimli bir dansçıydım Sadece vücudumun bana tanıdığı yetenekleri Mısır figürleriyle birleştirdim

Yıllardır Mısır'da değişik Amerikan ve Mısır danslarını birleştiren Diana Calenti ünlü bir isim haline gelmiş Mısır vatandaşlığına geçen Calenti Mısır Modern folklor grubunun da koreografı ve yöneticisi Calenti Mısır kültürüne olan aşkının daha küçük yaşlarda Arap müziği dinlerken başladığını anlatıyor: İlk tanışıklığım New York'ta büyüdüğüm yıllarda oldu Birçok etnik grubun yaşadığı bir mahallede oturuyorduk ve her gün çok çeşitli müzik dinliyordum Özellikle bu bölgeye ait müzik beni hep çok etkiliyordu Mısır asıllı Kanadalı eşinin de yardımıyla Diana'yı Aramak adlı bir filmin yapımcılığını üslenen Calenti filmde Mısır'a giden genç bir arkeolog kızın başından geçenleri anlatıyor Halen Amerika'nın Maryland eyaletinde yaşayan Diana Calenti genç Amerikalılara Mısır danslarını öğretiyor

Calenti öğrencileri için şunları söylüyor: Onlara müziği ve Mısır kültürünü anlatıyorum Çünkü müzik toplumun içinden geliyor toplum tarafından yaratılıyor Hepsi çok akıllı kızlar Bir kere anladıktan sonra figürleri ve hareketleri öğrenmeleri daha kolay oluyor 16 yaşındaki Alexia Whaley Calenti'nin kurduğu grubun bir üyesi Whaley'a göre Mısır dansı insan hislerin kendine özgü bir ifadesi Whaley Mısır dansının daha çok ruha hitap ettiğini keşfettim Gerçekten yaptığınız her hareketin ruhunuzdan gelmesi gerekiyor

Aklınızı ve ruhunuzu tamamen bu işe vermelisiniz diyor Washington'daki Mısır Büyükelçiliği'nin düzenlediği gecede Calenti'nin grubunu izleyen Amerikalılar iki kültürü birleştiren bu yeni dansı sevdiklerini söyledi Profesyonel dansçı olan Stephanie adındaki bu genç kız dansın kültürler arası bir köprü vazifesi gördüğünü belirtti Diana Calenti de aynı fikirde Yıllarını dansa ve müziğe veren sanatçı en saf duygu ve hisleri kullanarak kültürler arasında iletişim kurmanın yollarını aramış ve hala da arıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com