Atatürk'ün Bir Anısı =) [ Sizlerle Paylaşmak İstedim ]

Eski 07-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atatürk'ün Bir Anısı =) [ Sizlerle Paylaşmak İstedim ]

'' Bina kaydırılacak ''
Atatürk , bir gün çiftliğe gittiğinde Köşkün yanındaki ulu çınar ağacının dallarını kesmek isteyen bir bahçıvan ile karşılaşır Hemen bahçıvanı yanına çağırarak bunun nedenini sorar Görevli bahçıvan Atatürk ' e :
- Ulu çınar ağacının dallarının uzayıp köşkün penceresine geldiğini söyler Cevap'dan tatmin olmayan Atatürk ise '' Ağaç Kesilmeyecek, Bina kaydırılıcak '' Der
8 Ağustos 1930 tarihinde önce bina çevresindeki toprak büyük bir dikkatle kazılıp yapının temel seviyesine inilir İstanbul'dan getirilen tramvay rayları döşenir Santim, santim çalışılarak bina yapı altına sokulan raylar üzerine oturtturulur Artık binanın raylar üzerinde kaydırılarak ağaçtan uzaklaştırılması aşamasına gelinmiştirGüzel ve sıcak bir yaz akşamında Büyük Atatürk ile birlikte, kardeşi Mahbule Atadan, Vali vekili Muhittin Bey, Emanet Fen Müdürü Ziya bey ve Cumhuriyet Gazetesi Başmuhabiri Yunus Nadi nezaretinde bina 480 m civarında kaydırılır Bu olağanüstü ve riskli iş 10 Ağustos 1930 tarihinde tamamlanır ve Ulu Çınar Ağacı'da kesilmekten kurtulur

Ve Mustafa Kemal Atatürk , Ağacı kesilmekten kurtardıktan sonra ağacın karşısına geçer ve Selam verir !

ARKADAŞLAR Gelelim günümüze Bu kaydırma olayı 1990'larda Amerika'da bir binanın yanına bir otel yapılması için iki kaydırılması gerekmiş ve 2 m 30 cm kaydırıldıktan sonra tüm Amerika, gazetelerinde Bi ilk olarak Tarih'e geçmiş gibi gösterilmiştir gazetelerde bu haber yayınlandıktan sonra Bir Üniversite'de Bazı arkadaşlarımız Amerika'ya faks çekmişlerdir Bu faksda da ''

'' Siz yaptınız 1990'larda bir otel yapmak için 2m 30 cm, Mustafa Kemal Atatürk, Yaptı 1930'larda 4m 80 cm BİR AĞAÇ İÇİN ! ''

Arkadaşlar kendim özet yaptım alıntı değil

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com