Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hüseyin’in, imam, insanca, mantığında, yaşamak

İmam Hüseyin’İn Mantığında İnsanca Yaşamak

Eski 07-12-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İmam Hüseyin’İn Mantığında İnsanca Yaşamak

Aşurâ’nın muazzam hamaseti insanların hayata bakış açısını değiştirerek, gerçek yaşam, hak taleplik, adalet yanlılığı, insanın şerefi ve azametini yeni ve çok güzel bir yorumla çizdi

Batılı yazar LMBoyd, İmam Hüseyin matem merasimlerinden birine katılarak şöyle diyor: “Tarih boyunca insanlar her zaman yüce, cesur ve büyük ruha sahip insanları sevmiştir Bu sebepten dolayı özgürlük ve adalet asla zulüm ve fesada teslim olmadı Hüseyin İbni Ali’nin de yüceliği, özgürlükçü ve muazzam ruhundadır ve ben onun törenine katıldığım için çok mutluyum, zira bu benzersiz fedakarlığı ve izzet-i nefsi övenlerle birlikteydim, her ne kadar olayın üzerinden 1300 yıl geçmiş olsa da…” Yaşamak güzeldir

Yaşamın tadına varan bir insan güzelliklerden haz duyar, sevgi gösterisinde bulunur ve varlık aleminin azametini kavrar ve ilim ve marifetten yararlanır Böyle bir insan çabalarıyla diğer insanları sapmalardan korur Fakat bazen kendini beğenmiş insanların varlığı diğerlerinin hayatını normal süreçten uzaklaştırarak, onların yaşam ve hayattan yararlanmalarını engeller

İmam Hüseyin as insanoğlunu insani bir yaşama geri götürmek amacıyla Kerbelâ hamasetini yarattı ve bilinçli ölümü seçerek, gerçek yaşamın azametinden bir diğer boyutunu gözler önüne serdi İmam Hüseyin, İslamın hayata baktığı açıdan hayata bakıyor O hazret çocukluktan itibaren sevgili büyükbabası hz Muhammed sav , kıymetli babası Hz Ali as ve mutahhar annesi hz Fatıma selamullah aleyhanın yanında bilinçli bir yaşama başladı

İmam Hüseyin as engin basiret ve selim düşünce ile, insanın keramet ve izzetine dayanan bir yaşamın, güzel ve anlamlı olduğunu kavradı İmam’ın mantığına göre hayat Allah tarafından kullarına bahşedilen bir nimettir ve bu sebepten dolayı insanların hayatını mahvedecek her yol ve iş kınanırken zulme maruz kalan herkese kıyam etmek farz kılınmıştır Tabii ki böyle davranmayanlar kendilerine zulmediyorlar Nisa sûresinin 97 ayetinde melekler zulme maruz kalanlardan şöyle soruyorlar Melekler kendi kendilerine zulmedenlerin hayatına son verecekleri zaman derler ki;

Siz dünyada ne haldeydiniz?

Onlar; Biz yer yüzünde zayıf bırakılmışlar idik, derler Melekler de: Onda hicret etmeniz için Allah’ın arzı geniş değil miydi? derler İşte onların barınma yerleri cehennemdir Ne kötü yataktır o?

İmam Hüseyin as hayatının en önemli hedefinin, bilinçli faaliyetler sayesinde insanın kemale ermesi olduğunu defalarca beyan etmiştir Hazretin kendisi de bu yolu yegane Allah’ı tanıyarak ve O’nu severek izledi ve bu doğrultuda büyük fedakarlıklarda bulundu Yezid’in İslam toplumu tehditler ve baskılarla yönetmeye çalıştığı bir dönemde İmam Hüseyin as şerefli ölüm ve ebedi hayat okyanusuna ulaşmayı en yüce saadet olarak tanıttı Bu bağlamda İmam, zalimlere boyun eğmeyerek “Ben ölümü saadet, ve zalimlerle yaşamayı zillet olarak görüyorum” dedi

Aslında İmam Hüseyin as’ın kıyamı, büyük ilahi peygamberlerin izinde, insanları cehaletten kurtarmak ve kaybettikleri hüviyetlerini bulmak amacıyla gerçekleşti Bu yüzden insanlığın uyanışı ve canlanmasını imamın kıyamında adım adım görebiliriz Yaratılışın en önemli hedefi, bu dünyada erginleşmiş ve yücelmiş insanın halifetullah olarak ortaya çıkmasıdır

İmam Hüseyin as bu olayın en bariz örneğidir Böylece İmam Hüseyin ve ashabının fedakarlıklarına dikkatlice baktığımızda yaratılış sırlarından birini görebiliriz İmam Hüseyin as insan hayatının bu seçkin aslına hayat vererek, insanlara hayatlarını yaradılışın hedefi üzerine kurmalarını, çünkü ancak bu şekilde alçaklık bataklığından kurtulabileceklerini hatırlattı

O hazret düşmanın karşısında durduğunda bile hayata anlam veren ahlaki değerlerden zerre kadar uzaklaşmadı İmam Hüseyin as düşman askerlerinin susamış olduklarını öğrenince, ashabından onlara son kişiye kadar su vermelerini istiyor Fakat Yezid’in vahşi askerleri hiçbir cinayetten geri kalmadılar, günler boyunca İmam Hüseyin, Ehl-i Beyt ve yarenlerine suyu keserek onları susuz bırakıp, çadırlarını yaktılar

İnsani düşüncenin en mükemmel erginliği ve basiretin enginliğini İmam Hüseyin as’ın mantığında hem de en doruk noktada görmek mümkün Hüseyin bin Ali insanlığın kurtulması için kendisi ve ailesini en korkunç fırtınalara siper etti Arap şairlerden biri şöyle diyor: İnsan ruhu yüce olunca, ten ve vücudunun onun peşinden gitmekten başka çareleri yoktur Tam tersi alçak ruhlar, vücudun peşinden gidiyor, akıl ve mantıktan uzak olan bu olay sebebiyle her türlü zilleti kabul edip, her cinayeti işliyorlar” Bu sebepten dolayı Kerbelâ hamaseti 72 kişilik bir topluluğun şehadetiyle son bulmuyor, ve yankıları tüm insanlığı kapsıyor ve İmam Hüseyin ve ashabının fedakarlığı dünyanın dört bir yanında saygıyla anılıyor

Öyle ki Hindu inancından “Purşu Tamlas Tondan” şöyle diyor: “Ben bu tarihi büyük olayın canlı tutulmasının önemini biliyorum İmam Hüseyin as’ın yüce hedefleri ve fedakarlıkları insanlığa yeni hayat verirken, insanoğlunun düşünce düzeyini yükseltti O hamasetin anılması ile birlikte, maneviyat, özgürlük, yücelik ve fedakarlık ruhu halk arasında coşacak ve toplum her zaman canlı olarak makul insani hayat yolunda ilerleyecektir”

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com