Yeni TTK’de Cezalar (6) / Engin Malay

Eski 05-03-2012   #1
Şengül Şirin

Bir haftadır sürdürdüğümüz ve dün beşinci bölümünü yayınladığımız Türk Ticaret Kanunu'nda cezalar konusuna bugün altıncı bölüm ile devam ediyoruz

13-Yönetim kurulu üyelerinin kendisinin veya yakınlarının ortağı oldukları şahıs şirketleri ile en az %20’sine iştirak ettikleri şirketlerin şirkete borçlanması:

Kanunun; “Şirketle işlem yapma, şirkete borçlanma yasağı” başlıklı 395’inci maddesi; “(1) Yönetim kurulu üyesi, genel kuruldan izin almadan, şirketle kendisi veya başkası adına herhangi bir işlem yapamaz; aksi hâlde, şirket yapılan işlemin batıl olduğunu ileri sürebilir Diğer taraf böyle bir iddiada bulunamaz
(2) Yönetim kurulu üyesi, onun 393'üncü maddede sayılan yakınları, kendisinin ve söz konusu yakınlarının ortağı oldukları şahıs şirketleri ve en az yüzde yirmisine katıldıkları sermaye şirketleri, şirkete nakit veya ayın borçlanamazlar Bu kişiler için şirket kefalet, garanti ve teminat veremez, sorumluluk yüklenemez, bunların borçlarını devralamaz Aksi hâlde, şirkete borçlanılan tutar için şirket alacaklıları bu kişileri, şirketin yükümlendirildiği tutarda şirket borçları için doğrudan takip edebilirler” der ve devam eder
Cezası: 300 günden az olmamak üzere adli para cezası uygulanacak

14-Anonim şirketin ve topluluğun finansal tablolarını düzenlemekle yükümlü ana şirketin yönetim kurulunun tabloları, raporları, genel kurul kararını ilan ettirmemesi:

Kanunun; “İlan” başlıklı 524’üncü maddesinde; “(1) Anonim şirketin ve topluluğun finansal tablolarını düzenlemekle yükümlü ana şirketin yönetim kurulu, bilanço gününden itibaren altı ay içinde; finansal tabloları, yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporunu, kâr dağıtımına ilişkin genel kurul kararını, denetçinin 403'üncü madde uyarınca verdiği görüşü ve genel kurulun buna ilişkin kararını, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ilan ettirir ve şirketin internet sitesine koyar Bu belgelerin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na verilmesine ilişkin hükümler saklıdır” hükmüne yer verilmiştir
Cezası: 200 günden az olmamak üzere adli para cezası uygulanacak

15-Görevleri dolayısıyla defter ve belgeleri inceleyenlerin öğrendikleri iş ve işletme sırlarını açıklamaları:

Kanunun; “Sır saklama yükümü” başlıklı 527’nci maddesi; “(1) 404'üncü madde hükmü saklı kalmak üzere, görevi dolayısıyla incelemesine sunulan defter ve belgeleri inceleyenlerin, elde ettikleri veya verilen bilgilerden öğrendikleri iş ve işletme sırlarını açıklamaları yasaktır Aksi hâlde şirketin maddi ve manevi zararını tazmin ederler” Der ve devam eder
Cezası: 1 yıla kadar hapis 300 güne kadar adli para cezası uygulanacaktır
Kaynak: Yenigün Gazetesi

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com