Doğum Aylarımız=Sağlığımız

Eski 08-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Doğum Aylarımız=Sağlığımız

Nisanda doğanlar, diğer doğanlara göre lösemi ve Parkinson gibi hastalıklara daha çok yakalanıyor Ekim ayında doğanlar ise astım olma ihtimalleri daha yüksek

Yapılan araştırmalar bazı hastalıkların belirli aylarda doğanlarda daha sık görüldüğünü ortaya koyuyor ABD'li bilim adamlarına göre kişinin doğduğu ay ile gelecekte yakalanma ihtimali taşıdığı hastalıklar arasında bir ilişki var Sağlık kayıtlarını inceleyen ve hastanın doğduğu ay ile yakalandığı hastalıkları karşılaştıran uzmanlar ilginç sonuçlara ulaştı

California Üniversitesi'nden araştırmacı Allan Smith, "İnsanların dünyaya geldikleri ayın, bazı hastalıkların ortaya çıkışında rolü olabilir" derken genetik ve benzeri başka önemli faktörlerin bu konuda etkili olduğunu hatırlattı

Bebeklerin çevre faktörlere karşı hassas oluşu, annenin hamileliğinin belli aylarında maruz kaldığı virüsler ve bakteriler, bebeğin gelecekte yakalanacağı hastalıkları belirleyebiliyor Grip mevsiminde doğan bir bebek, grip virüsleriyle dolu bir çevreyle karşılaşıyor, yazın doğanlar polenlerle, daha hassas olduğu erken bir dönemde tanışıyor

Temmuz ayı diyabet habercisi
Ocak: Alzheimer, şizofreni ve solunum yolları rahatsızlığı, respiratuvar sinsitiyal virüs enfeksiyonu (RSV)

Şubat: Alzheimer, şizofreni, manik depresyon

Mart: Alzheimer, şizofreni, otizm, narkolepsi (uyku bozukluğu), Hodgkin's hastalığı, multipl skleroz (MS), manik depresyon ve sara

Nisan: Lösemi, disleksi, öğrenme bozuklukları, Parkinson hastalığı, manik depresyon, motor nöron hastalığı (ALS)

Mayıs: Disleksi, öğrenme bozuklukları, multipl skleroz, motor nöron hastalığı (ALS), Parkinson hastalığı

Haziran: Anoreksiya, diyabet, öğrenme bozuklukları, multipl skleroz, motor nöron hastalığı (ALS), çölyak hastalığı

Temmuz: Diyabet, çölyak hastalığı, disleksi, öğrenme bozuklukları

Ağustos: Diyabet, çölyak hastalığı, otizm, Crohn hastalığı (kronik iltihabi bağırsak)

Eylül: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu (ADHD), astım

Ekim: Astım, egzema

Kasım: Astım, egzema, respiratuvar sinsitiyal virüs enfeksiyonu (RSV)

Aralık: Respiratuvar sinsitiyal virüs enfeksiyonu (RSV)
alıntıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com