Karabaşlı Köyü Devrek Zonguldak

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Karabaşlı Köyü Devrek Zonguldak

Karabaşlı Köyü - Karabaşlı Köyü Devrek -Karabaşlı Köyü Hakkında -Karabaşlı Köyü Resimleri

Zonguldak

Bilgiler

Nüfus 572 (2000)

Koordinatlar

Posta Kodu 67800

Alan Kodu 0372

Yönetim

Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

İl Zonguldak

İlçe Devrek

Karabaşlı, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür

Tarihi

Zonguldak ili Devrek İlçesine bağlı olup 1892 yılında 32 hane ile kurulmuştur Köy doğusunda Filyos çayı, kuzey batısında Örmeci köyü, güneyinde Bük ve Erenler köyleri ile çevrilidir Filyos çayının yamacında yarım ay şeklinde bir yerleşim alanına sahiptir Osmanlı döneminde Çorak, Örmeci ve Karabaşlı Köylerinden müteşekkil Kavala Divanına bağlı iken Karabaşlı adını alarak müstakil köy olmuştur

Mezarlığı korunması gereken tabiat varlıkları kapsamında 2002 yılında alınmıştır Bu mezarlıkta tespit edilen 2 tarihi mezar bulunmaktadır Bunlardan biri Devrek'in tespit edilebilen en eski müslüman mezarıdır Mezar taşlarında yazılanların Osmanlıca ve Türkçe tercümesi şu şekildedir

Hüvelbaki

Bu fani mülkte çok zaman eyledim gaza(va)n

Kılıç vurdum meşhur eyledim hazan

Şefaat kıl gaziyanı Resulullaha yevmi mizan

Rahmet kıl bu kuluna ey hüdai müstean

Ya rabbi lütuf kıl bu garip Muhammed kulun ile kıl ahavan

Bin hakire, bin zaife kıl inayet kabr-i muhip ile nuran

Ruhuna Fatiha akuyanı eylesin külli canan

27 Kanun-i Evvel -Hicri:1170

Miladi:1757

Baki Olan O'dur

Bu fani dünyada çok zaman savaş eyledim

Kılıç vurdum meşhur eyledim hazan

Ahiret günü Resulullah için savaşa gidenlere şefaat eyle

Ey yardım edici Allah bu kuluna rahmet eyle

Ya Rabbi, lütfeyle bu garib Muhammed kulu arkadaş eyle

Bin alçak gönüllüye, bin zayıfa yardım eyle,

Sevilenlerin kabri gibi nurlandır

Bütün sevenler ruhuna Fatiha okusun

27 Kanun-i Evvel -Hicri:1170

Miladi:1757

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur

Coğrafya

Zonguldak iline 40 km, Devrek ilçesine 16 km uzaklıktadır Köyün alt kısmında Filyos Çayı akmaktadır

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 475

2000 572

1997 580

Karabaşlı Köyü 8 mahalle ve 150 haneden oluşmaktadır Son nüfus sayımına göre 577 nüfusa sahiptir Köyde 66 hane ise boştur Mahalleler; Kuburoğlu (28 hane), Hatipoğlu (12 hane), Kolçakoğlu (24Hane), Hacıömeroğlu (20 hane), Kocadayıoğlu (20 hane), Adalıoğlu (24hane), İmamoğlu (10 hane), Köleoğlu (12 hane) Köyde 150 hane olmasına karşılık köyümüz nufusuna kayıtlı yurt dışında 120 hane ve 175'i Zonguldak ve ilçelerinde olmak üzere yurdumuzun çeşitli illerinde yaşayan Karabaşlı Köyü kayıtlı hane sayısı 600 civarıdır Yurtdışında yaşayan nufus sayısı köyde yaşayanlara yakındır Köyde 160 kişi emekli ve dul-yetim aylığı almaktadır

Karabaşlı Köyünde Yaşayan ailelerin soyadları; Bal, Basancı, Bayraklı, Damlı, Eren, Eser, Eş, Eşme, Gebeş, Gemici, Girme, Hatıl, Hatılcık, İnam, Kocadayı, Kocadayıcık, Kolçak, Kışla, Küçük, Külah, Marangoz, Özkan, Satıcı, Saraç, Sarıbaş, Salman, Sezer, Soysal, Tatar, Tavukçu, Uzun (toplam 31 Soyadı)

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır Köyün ekonomisi her ne kadar tarım ve hayvancılığa dayalı olsa da son zamanlarda bu geçim kaynakları önemini yitirmiştir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İsmet SARAÇ

2004 - Nevzat ESER

1999 - Nevzat ESER

1994 - Nevzat ESER

1989 - Necati KOLÇAK

1984 - Necati KOLÇAK

1980 - Hüsnü SARAÇ

1976 - Hüsnü SARAÇ

1972 - Mehmet ÖZKAN

1968 - Mehmet ÖZKAN

1964 - Mehmet ÖZKAN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamadığından taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi vardır ve aktif durumdadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com