Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
doğru, havas, ilmi, uygulanıyor

Acaba Havas İlmi Doğru Mu Uygulanıyor.

Eski 07-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Acaba Havas İlmi Doğru Mu Uygulanıyor.

Selamün aleyküm kardeşler

Havas ilmi özellikle günümüzde çok merak konusu olan bir uğraş haline gelir oldu

Bunun da en büyük sebeblerinden bir,i günümüz teknolojisinin ve sanal paylaşımların verdiği imkanlar sonucu , eskiden ele geçmesi hayal olan güzide eserlerin, şimdi peynir ekmek gibi paylaşılmasındandır

Önceden havas sadece takva üzere ve rıza i ilahi dairesinde, seyru suluk esnasında, o halata mazhar olan Allah dostlarının, kat etmiş oldukları mertebelerdeki halatları ve tecrübeleri idi

Ama günümüzde ise her şeye kolayca, emek sarf etmeden , adatullahı düşünmeden,kendi menfeat ve isteklerimiz doğrulusunda elde etmek sanatı şeklinde algılanmaya başlandı

Aslında doğru şekilde ve ehil kişiler tarafından öğrenilse ve uygulansa , bu günlerde ki sıkıntılara ihsanı ilahi nevinden en güzel bir çare olmaktadır

Üzülerek söylemekteyim ki, artık insanlar her türlü arzu ve isteklerinde , direk havas uygulamalarına başvurmaktadırlar,kendi menfeat ve istekleri için , onca insanın hayatını karartmaktadırlar

Özellikle ruhani hastalıkların çok yaygınlaştığı bu günlerde, havas ilmi en kısa ve kesin çözümler içermektedir, tabi ki ,i doğru kişi ve uygulama şartı ile

Ama bu ilmi uygularken veya öğrenirken şunu unutmamak lazımdır, hiç bir şey sebebsiz ve başı boş değildirKişi bir musallat veya bir ruhani hastalığa mazhar kalmışsa, öncelikle bunun sebebini iyi araştırmak lazım, insanlara iyilik yapacağız diye, kadere ve hükmü ilahiye (haşa)mudahaleyi hissetdirecek uygulamalardan kaçınmak lazım

İlk başlarda bende çok cahilane uygulamarda bulundum, ama zamanla anladım ki , bu ilmin kullanılma şartları ve kuralları var

Şöyle ki, ilk zamanlar, bir hasta geldiğinde, üzerinde ki musallatları hisettiğim an veya tesbit etiğim an , direk, hiç soruşturmadan, imha işlemine başlardım

Kendimizi kulhan beyi sanardık, Sırf bu yüzden kaç tane kabile ile başım belada

Sebeb onlar haklı iken, işin aslını öğrenmeden onlara zarar vermem ama zamanla anladık ki, bu hastalığa giriftar olan kişilerin çoğu , şahsi hatalarından ve şefkat tokatlarından dolayı , müstehak oldukları ve Rabbimin emrine karşı geldikleri için, Onun hükmü sonucu bu hastalığa yakalanmışlar,

Örneğin kişi, önceden çok müteassıb ve takva üzerine iken, gaflete dalmış veya kebaire bulaşmış olduğundan dolayı, sırf Rabbimin bir gazabı veya şefkat tokadı süretiyle bu sıkıntıya uğramışsa, sizde bunu görünce sırf yardım düşüncesi ile üzerindeki musallatlara müdahale ederseniz , o zaman sıkıntılı bir iş yapmış olursunuz ve suçsuz ve o maksat için yaradılar canlara kıymış olursunuz ve sonucuda çok tehlikeli olur

Mesela, bir hasta gelir, yerinde duramaz, siz bakmaya başlayınca cinler boğmaya başlar, yürekleriniz parçalanır, dalarsınız o musallatların üzerine

Ama belkide o acınacak durunda size gelen hasta, bu sıkıntılara, gece gündüz, aşk meşk muskaları yapıp, kabirlere gömeceğim diye yakalanmıştır, belki gusulsüz dolaşırken bir mekan sahiplerinin çoluk çocuklarının üzerine basıp zarar verdiği için yakalanmıştır,

bel kide Allah yolunda ihlasla giderken, nefsine ve şehvetine yenilip, Allah ın gazabını celp edip, müstehak olduğu için veya anadan üryan denecek şekilde dolaşıp, milletin şehvetini azdırdığı ve yerdeki ve gökteki meleklerin naletine mazhar olduğu için bu derde yakalandı

Yapması gereken, nasuh tövbesi ve Kuran kalesine ve sünneti seniyeye sığınmak ken, sırf nefsine ağır geldiği için, kısa yoldan hoca beni iyileştir diye sana gelir ve sende bu suçsuz ve belkide o maksat için görevli taifeye zarar verirsen , o zaman en büyük yanlışı yapmış olursun

O yüzden artık kendime kaide edindim ve aslını anlamadan, hiç bir hastaya müdahale etmiyorum

Kardeşleri tenzih ederim ama , düşünün bir hasta gelir,giyimi ve yaşantısı ile şeytana asker olmuş, belki onuda geçmiş, Allah ın gazabı ilede bu derde müstehak olmuş, bize gelmiş, aman hocam kurtar beni der, Bun a nasıl mudahale edilir , düşünmek lazım

O yüzden bu ilmi çok iyi bilebiliriz, ama kullanırken çok dikkatli olmamız gerekir,bu alemde yaşayan ve yaşama hakkı olan sadece bizler değiliz

Her kes birbirinin yaşam hukukuna uygun bir şekilde hayatını devam ettirmek zorunda, Ama sırf müslüman ve mümin olduğu için, kafir zümreler tarafından tasallut olunmuş kişiler içinde hayatımızı ortaya koymak zorundayız

İnşeallah zamanla bu ilmin hasta üzerindeki uygulama kaidelerine ve bu uygulamalar esnasında ki edindiğimiz tecrübelerede değineceğiz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com