Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilmediğimiz, durumlar, faydaları, okunması, olan, salâvatın, vacip

Salavatın Bilmediğimiz Faydaları Ve Bilmediğimiz Okunması Vacip Olan Durumlar

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Salavatın Bilmediğimiz Faydaları Ve Bilmediğimiz Okunması Vacip Olan Durumlar

Her müslümanın Peygamber Efendimiz (sav) üzerine salavât- şerîfe okuması dînî bir vazifedir Allâhü Teâlâ Ahzâb Sûresi'nin 56 âyetinde meâlen, " Muhakkak ki Allâhü Teâlâ ve melâikesi o Nebîye hep salât ile ikramda bulunurlar

Ey o bütün imân edenler, haydin ona teslimiyet ile salât ü selâm getirin " buyurmuştur Rasûlullâh Efendimiz (sav) de " Ben kimin yanında anılırsam üzerime salavât getirsin Kim bana bir salavât getirirse Allâhü Teâlâ bu salavâtına mukâbil o kimseye on ihsanda bulunur, on günâhını siler ve derecesini on kat yükseltir" buyurmuştur

Salavât- şerîfe bir ibadettir Onunla Allâhü Teâlâ'ya yaklaşılır

Yukarıda beyan olunan âyet-i kerîmede emrolunduğu için her müslüman'ın ömründe bir kere Peygamber Efendimize (sav) salavat okuması bil-ittifak farzdır Bir mecliste Peygamber efendimizin ismi geçtiği zaman salavât okumak vâcipdir

Aynı mecliste Peygamber Efendimizin (sav) ismi tekrarlansa tekrar salavât okumak müstehaptır

Bütün namazların son oturuşunda,

sünnet-i gayr-ı müekkedelerin ve dört rekât olarak kılınan bütün nâfile namazların ilk ve son oturuşunda teşehhüdden sonra ve cenâze namazının ikinci tekbirinden sonra salavât- şerîfe ( Allahümme salli, Allahümme Bârik ) okumak sünnettir

Bir mâni yoksa her zaman salavât okumak müstehaptır

Cuma günü ve gecesi, cumartesi, pazar ve perşembe günlerinde salavât okumak müstehaptır

Sabah, akşam,

mescide girerken ve çıkarken,

Peygamber Efendimiz'in (sav) kabrini ziyâret ederken,

Safâ ile Merve'de,

cuma hutbesi ile sâir hutbelerde,

ezandan sonra,

kâmet edilirken,

dua ederken duânın başında, ortasında ve sonunda,

konut duasından sonra,

hacda telbiyeyi bitirdikten sonra,

bir yere toplanınca ve dağılırken,

abdest alırken,

kulak çınlarken,

bir şeyi unuttuğu vakit,

vaaza başlarken ve bitirirken, sual ve fetvâ yazarken,

kız isterken,

kitap yazarken,

bir işe başlarken salavât- şerîfe okumak müstehaptır

Rasûl-i Ekrem Efendimiz şöyle buyurmuştur " Kıyamet gününde bana halkın en yakın olanları ve şefâatime hak kazananları, Benim üzerime en çok salâvat getirenleridir" Ebu Hüreyre ( RA) rivayet etmiştir

Rasûl-i Ekrem: " Yanında ben anıldığım halde üzerime salâvat getirmeyen adamın yüzü yere sürtülsün, hakârete uğrasın" Buyurdu Ebu Hüreyre ( RA) rivayet etmiştir " Benim kabrimi bayram yeri haline getirmeyiniz Bana dua ediniz Çünkü nerede bulunursanız bulununuz bana edeceğiniz salât-u selâm mutlaka bana ulaşır"

Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina muhammedinil fatihı lima uğlika vel hatimi li ma sebeka ven nasırıl hakkı bil hakkı vel hadi ila sıratıkel müstekıymi sallellahü aleyhi ve ala alihi ve ashabihi hakka kadrihi ve mikdarihil aziym*

Manası:
Allahım! Kapalılıkları açan,geçmişe son veren,hakka hakikatla destek olan, mahlukatı senin doğru yoluna ileten Efendimiz Muhammed’e, O’nun aline ve ashabına O’nun yüce kadrü kıymetince salat eyle, selam eyle ve O’nu mübarek kıl

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com