Eleştiriyi Kabul Etmek

Eski 07-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Eleştiriyi Kabul Etmek

ELEŞTİRİYİ KABUL ETMEK
Tolga ÇELEBİ

Yaşadığımız her gün, binlerce andan oluşur Her gün binlerce farklı şey çıkar karşımıza Algılarımız sürekli açıktır, fark etmeye çalışırız çevremizde olup bitenleri Hayat “AN” da yaşanır Elimizde olan tek şey “şu an”dır Geçmiş yaşandı ve bitti, gelecek ise sadece bir düşten ibaret Zamanda; birbirinin peşinden gelen anlardan oluşur Ama bizim için gerçek olan tek şey “şu an”dır

Sabah uyanınca, rüya gördüğümüzü hatırlarız Sonra “gerçek değil, sadece rüyaymış” deriz kendi kendimize Ama çoğu zaman, o kadar gerçek gibi hatırlarız ki gördüğümüz rüyaları Uyansak bile, kalbimiz çarpmaya devam eder Bilincimiz rüyadan uyandığı halde, beden adapte olmakta zorluk çeker Evet rüyalar gerçek olmamasına rağmen, hatıralarla kıyaslandığında son derece gerçek gibi duruyor Örneğin, geçen sene yaptığım tatille, kendimi tatilde gördüğüm bir rüya arasında ne kadar fark var Şu an ikisi de sadece hafızamda

Dünya hayatı, çok kısa Ben otuz iki yaşındayım Ama otuz iki yıl nasıl geçti anlamadım Ahiret’te insanlara “Dünya da ne kadar kaldınız?” diye sorduklarında, biz insanlar “sanki bir öğle vakti kadar” diye cevap vereceğiz Hayat bu kadar kısayken, olumsuz düşünmek veya karamsarlık ciddi bir problemdir Bu tür insanların iç huzuru olmadığı gibi, mide ağrısı, gerginlik stres gibi fiziksel rahatsızlıkları da vardır Çekim yasası, kuantum düşünce ya da bu tip öğretilerin yalan olduğuna inansak bile; bu öğretilerin savunduğu güzel düşünmek, düş kurmak ya da pozitif yaşamanın nesi yanlış??? Hayat zaten çok kısa

İnsanların çoğu EGO’ları için yaşıyor EGO sıkıldım diyor, gezdiriyoruz, üşüdüm diyor, giydiriyoruz Acıktım diyor, restorana ***ürüp doyuruyoruz Yürüyemem diyor, arabaya bindiriyoruz Uykum geldi diyor, uyutuyoruz Sonra bir bakıyoruz, EGO’yu tatmin edemeden yolun sonuna gelmişiz J Biri bizi eleştirdiğinde, bunu kabul etmek ya da düşünmek yerine, şiddetle karşı çıkıyoruz Karşıdaki kişinin haklı olma ihtimalini hesaba bile katmıyoruz Sadece EGO’muz için yaşıyor, onu mutlu etmeye çalışıyoruzBir eleştiriye karşı sinirlenip, kendimizi savunmak yerine, kabul edip sorgulamayı seçersek güçleniriz Eleştiriyi kabullenmek bizi zayıflatmaz, aksine güçlendirir Zayıflayan tek şey EGO’muzdur

Eleştiriyi kabul etmek ne kadar zorsa, adam gibi eleştiri yapmak da o kadar zordur En basit yöntem; sandviç yöntemidir Bir kişiyi eleştirirken, önce iyi yönlerinden bahsedilir Daha sonra problem; doğru zaman, doğru yerde ilgili kişiye aktarılır Konuşma yine güzel sözlerle bitirilir Böyle yapmadan, “sen nasıl adamsın” diyerek sözle başlarsak, eleştirmekten çok, kişiliğine hakaret etmiş oluruz

Üstün Dökmen’in bir seminerine katıldım Seminerde; Türk halkının bir sorunundan bahsetti Bu sorunun ismi “az data, çok fikir” Yani az bilgiyle, çok fazla tahmin yürütmek Az bilgiyle, atıp tutmak ve yargılamak Bu dertten kurtulmanın çaresi de, eleştirmeden önce tam bir bilgiye sahip olmak ve olumsuz yönler kadar, kişinin iyi yönlerine de bahsetmekten geçiyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com