Üniversitede ‘sözleşmeli Hoca’ Dönemi

Eski 10-17-2011   #1
Şengül Şirin

Üniversitede ‘sözleşmeli Hoca’ Dönemi

Üniversitede ‘sözleşmeli hoca’ dönemi

Sağlık Bakanlığı ile muayenehanesi olan öğretim üyeleri arasında yaşanan ‘tam gün’ tartışmasına çözüm bulundu Öğretim üyeleri üniversitelerde sözleşmeli olarak çalışabilecek

YÖK ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler sonuç verdi YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, yeni yapılacak düzenleme ile “Tam Günden ayrılıp dışarı giden doktorların saat ücreti karşılığında üniversitede ders vermeleri, asistan yetiştirmeleri sağlanacak” dedi Özcan, “Buna göre, saat ücreti 300 TL Ancak 600 TL’ye kadar çıkacak Bir öğretim üyesi ayda en fazla 40 saat çalışabilecek” diye konuştu Üniversite tarafından dışarıda çalışan hekimlerden alınacak hizmet karşılığının kim tarafından ödeneceğinin henüz belli olmadığını belirten Özcan, “Üniversiteler döner sermayeden ödenmesini istemezler, genel bütçeden ödenmesi daha iyi” açıklamasında bulundu Özcan, son çıkan KHK ile hekimlere iki yıl ücretsiz izin hakkı verildiğini ancak yeni düzenleme ile bunun kalkacağını belirterek, bunun yerine sözleşmeli statü getirileceğini aktardı Bunun “akademik camia için hayırlı bir şey olacağı” değerlendirmesinde bulunan Özcan, “Gerçekten bütün öğretim üyelerinin anlaşmalı statüye geçilmesine yol açabilir O bakımdan son derece faydalı diye düşünüyoruz Sözleşmeli statüde çalışacak öğretim üyelerinin üniversite rektör, dekan, dekan yardımcısı gibi idari görev yapmaları da sözkonusu değil” ifadesini kullandı

DÖNER SERMAYEDEN PAY ALMADAN ÇALIŞACAKLAR

Hastanelerin devrine karşıyız

Halen yürürlükte olan sistemde aksayan yönler bulunduğunu belirten YÖK Başkanı Özcan, “Bir öğretim üyesi 0900-1700 mesaisi yapar ve okuldan döner sermaye alırsa, dışarıda hiçbir faaliyet yapamaz ama döner sermayeden pay almazsa, dışarıda her türlü şekilde çalışabilir Sözleşmeli statünün, buna bir çözüm olacağını düşünüyoruz Öğretim üyelerinin de yeni sisteme destek vereceğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu

Hastanelerin devredilmesine de karşı çıktıklarını anlatan Özcan, mevcut uygulama sonrasında Türkiye genelinde üniversitelerden ayrılan ya da dışarıda muayenehanesi bulunan öğretim üyelerinin tam sayısının ellerinde bulunmadığını belirtti Bazı hocaların parayı az bulabileceklerine de dikkati çeken Özcan, “Ancak üniversite onlar için sadece hasta ile tanışma yeri değil, araştırmaların yapıldığı, projelerin yürütüldüğü bir yer Bir şekilde üniversite ile bağlı olmaları onlar için iyi olur” diye konuştu

star

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com