Türk Doktordan Mucize Ameliyat

Eski 11-06-2008   #1
Şengül Şirin

Türk Doktordan Mucize Ameliyat

Ameliyatları gerçekleştiren ekibin başkanı, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs-Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof Dr M Emin Özdoğan, organ bağışı sayesinde gerçekleştirilen bu operasyonun, dünyada sadece belirli merkezlerde yapılabildiğini söyledi

Ameliyatı, uluslararası bir kongrede bildiri olarak sunduklarını anlatan Özdoğan, şunları kaydetti:

"Trafik kazasında hayatını kaybeden bir hastadan alınan kalp, 20 yaşındaki hastamız Canan Özdemir'e nakledildi Normalde nakil yapılan hastadan çıkarılan kalp kullanılmaz, atılır Ama biz Canan'ın kalbini iki hastamız için kullandık Aort kapağını 7 yaşındaki doğuştan aort darlığı olan Ramazan Karataş'a, akciğere giden damar kapağını ise, yine doğuştan rahatsızlığı bulunan 3 yaşındaki Kardelen Turan'a taktık Kardelen, bu ameliyat sayesinde, Türkiye'de, akciğere giden damar kapağı değiştirilen en küçük hasta oldu"

Kalp kapakçığı rahatsızlığı olanlara normalde metalik kapak takıldığını, ancak yaşı küçük hastalarda bu yönteme başvurulamadığını anlatan Özdoğan, "Gelişmiş ülkelerde organ bağışında sıkıntı yaşanmıyor Organ bağışının yetersiz olduğu ülkemizde böyle bir yöntemin uygulanması hastalar açısından ümit verici" diye konuştu

Özdoğan, ayrıca her 3 hastanın durumlarının da iyi olduğunu bildirdi

5 yıldır kalp hastası olan ve organ bağışı sayesinde yeni bir kalbe kavuşan 20 yaşındaki Canan Özdemir, duygularını, "Eskiden yürüyemez haldeydim Şimdi çok iyiyim, her istediğimi yapıyorum Herkese organ bağışı yapmaları için çağrıda bulunuyorum" diye konuştu

Canan'ın aort kapağı takılan 7 yaşındaki Ramazan Karataş ise, kendisini sağlığa kavuşturan doktorlarla organ bağışı yapanlara teşekkür ederken, "Hepsinin ellerinden öperim Benim hayatımı kurtardılar Büyüyünce ben de doktor olmak istiyorum" dedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Türk Doktordan Mucize Ameliyat

Eski 11-06-2008   #2
FBMH1907

teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-06-2008   #3
haticee

tesekkrler
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com